Patlatma kaynaklı yer hareketinin modellenmesi ve yapı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Modeling of blast-induced ground motion and their effect on above-ground structures
- Tez No: 145208
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEMDAR BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Patlayıcıların kullanımı taş ocakları, madencilik sektörü, kaya zeminlerde tünel açma çalışmaları ve şehir içindeki eski binaların yıkımları başta olmak üzere günümüzde birçok mühendislik uygulamalarında kolaylık sağlayan bir yöntem olarak hızla artmaktadır. Dolayısıyla, bunların çevreye verebilecekleri etkilerin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada ilk olarak farklı patlayıcılar kullanılarak oluşan yer titreşimlerinin karakteristik ivme-zaman değişimleri tek odalı tek patlatmalı zemin modeline göre sonlu elemanlar yöntemiyle belirlenmiştir. Daha sonra iki ve çok serbestlik dereceli sistemlerin davranışına deprem ve patlatma kaynaklı yer hareketinin etkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son olarak üç boyutlu çeşitli yapı tipleri için hesaplanan patlatma kaynaklı ivme değişimleri kullanılarak hasar seviyeleri belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda patlatma sonucunda zemin ortamında kısa mesafelerde pik değerli yüksek frekanslı yer hareketi oluştuğu, patlayıcı miktarının azalması veya uzaklığın artması ile maksimum değerin hızla azaldığı görülmüştür. Ayrıca uzak mesafelerde yer hareketinin dinamik davranışının sinüs dağılımına uyduğu belirlenmiştir. Yer hareketinin düşey bileşeninin kısa mesafelerde, yatay bileşeninin ise uzak mesafelerde etkin olduğu görülmüştür. Patlatma kaynaklı yer hareketi veya benzeri olan yüksek frekanslı dinamik etkiler altında yapı analizi için, temel modlardan sonra gelen üst modları dikkate alan modellemeler yapılması gerektiği anlaşılmıştır. Yüksek frekanslı yer hareketlerinde yapılarda çatlak düzeyinde hasar oluştuğu gözlenmiştir. Kolonlarla çevrili duvarlarda çatlak oluşumunun çevrili olmayanlara göre azaldığı, yüksek katlı çerçeve yapılarda çatlak oluşumlarının ilk katlarda daha çok olduğu ve çatlak oluşumunun yığma türü yapılarda en fazla olabileceği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Patlatma, Patlatma Yer Hareketi, Yapı Hasan
Özet (Çeviri)
Modeling of Blast-induced Ground Motion and Their Effect on Above-Ground Structures Today, there is a rapidly increasing use of explosives as a facilitating method in many engineering practices, principally in stone quarries, mining sector, tunneling works on rock grounds and demolition of old buildings in the city. Therefore, their possible environmental effects should be known well. In this study, first the characteristic acceleration-time changes of ground vibrations created by using various explosives have been determined by finite element method according to the single chamber single explosion ground model. Then, the effect of earthquake and blast-induced ground motion on the behavior of two and higher freedom degree systems has been comparatively studied. Finally, damage levels have been determined using blast-induced acceleration changes computed for various three-dimensional types of structures. Parallel to findings obtained from this study, it was seen that peak value high frequency ground motions have occurred in short distances in the ground environment as a result of explosion, and the maximum value has rapidly decreased with the reduction of explosive amount or increase of distance. It was also determined that the dynamic behavior of ground motions in remote distances harmonized with sinus distribution. It was seen that the vertical component of ground motion was effective in short distances and its horizontal component in remote distances. It was understood, for the purpose of structural analysis under blast-induced ground motions or similar high frequency dynamic influences, that modeling is required, considering higher modes followed by basic modes. It was observed that crack-level damage occurred in structures in high frequency ground motions. It has been noted that crack formation in walls surrounded by columns has decreased in comparison with those not surrounded, that crack formations in high-storey frame structures were higher on first floors and that crack formation may be at its highest in stack structures. Key words : Blast, Blasting Ground Motion, Structural Damage