Batı Avrupa'daki ve Türkiye'deki 1968 Hareketlerinin karşılaştırılması
Comparison of 1968 Movements in Western Europe and Turkey
- Tez No: 312406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHADDİN BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
1968 Hareketi, modern dünyada gerçekleşen sosyal ve siyasal bir patlamadır. Bu patlama aynı yoğunlukta yaşanmasa da birçok ülkede görülmüştür. Türkiye de bu patlamanın görüldüğü ülkelerden birisidir. Önce Amerika ve daha sonra da Avrupa, 1968'in beşiği olarak kabul edilmektedir. Batı Avrupa 1968 Hareketi çeşitli ideolojik kaynaklardan etkilenerek oluşmaktadır. Bunlar arasında Vietnam Savaşı, Çin Kültür Devrimi, Latin Amerika Kaynaklı Kır ve Şehir Gerillası, Amerikan Sivil Yurttaşlık İnisiyatifi ve Irkçılık Karşıtı Hareket ve Anti-Otoriter ideolojiler öne çıkmaktadır. Ayrıca Batı Avrupa 1968 Hareketi içinde Fransa'nın yaşadığı 1968'in yeri ayrıdır. Fransa, 1968 Hareketi'nin kalbidir. Türkiye 1968 Hareketi de Batı Avrupa 1968 Hareketi'nin ideolojik kaynaklarından etkilenmekle birlikte ?ülkenin kendine has özellikleri? daha çok ön plandadır. Bu yönüyle Türkiye 1968 Hareketi'nin ideolojik kaynakları içinde, geleneksel solun Türkiye'ye yansıyan fraksiyonları (MDD, TİP), resmi ideolojinin paralelinde yürüyen yayın organları (Yön-Devrim Grubu) ve ?üçüncü dünyacılık? yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
1968 is a social and political explosion in the modern World. Even though the intensity of this explosion is not the same, it was observed in many counties. At first America and later Europe, is regarded as the cradle of 1968. Western Europe's 1968 consist of various ideological sources. Among these, Vietnam War, Chinese Cultural Revolution, welded rural and urban guerilla Latin America, American Civil Citizenship Initiative and the Movement against Racism, and Anti-Authoritarian ideologies to come forward. Also, France's 1968 has a distinctive place in Western Europe's 1968. France is the heart of 1968 movement. Although, Turkey's 1968 is influenced by the ideological sources of Western Europe's 1968, the country's distinctive characteristics comes into prominence. With this aspect, among the ideological sources of Turkey's 1968, Turkey reflected fraction of traditional left (MDD, TİP), media organs that broadcast parallel to the official ideology (Yön-Devrim Grubu), and ?third-worldism? take place.