Malazgirt ve Miryokefalon Savaş mukayesesi
  1. Tez No: 145207
  2. Yazar: FATİH IŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Malazgirt ve Miryokefalon Savaşı'nın Türk tarihinde önemli bir yeri vardır. Çünkü, her iki savaşla birlikte Türk tarihi yeni bir dönüm noktasına girmiştir. Başka bir ifadeyle Türk tarihinde yeni bir devir başlamıştır. Öyle ki, Malazgirt Savaşı'ndan çok kısa bir zaman sonra Türkler Marmara Sahillerine ve İstanbul önlerine kadar gelmişlerdir. Daha da önemlisi Malazgirt Zaferi'ni izleyen 5-6 yıl içinde Anadolu'da Türkiye Selçuklu Devleti'ni kurmuşlardır. Bu yüzden Anadolu'nun fethinde ve Türk vatanı haline gelmesinde Malazgirt Meydan Savaşı önemli bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Diğer yandan Miryokefalaon Savaşı ile, Bizans İmparatorluğu Türklerin Anadolu'dan atılamayacağını ve Anadolu'nun Türkler için ebedi bir Türk vatanı olduğu gerçeğini kabul etmek zorunda kalmıştır. Bu yüzden Miryokefalon Savaşı'na vatan koruyan bir savaş demek daha uygun olur. Zira, Miryokefalon Savaşı kazanılmamış olsaydı Anadolu'nun Türk vatanı olarak kalması tehlikeye düşeceği gibi Malazgirt Savaşı da önemini kaybetmiş olacaktı. Türk tarihi için önemli bir yeri olan Malazgirt ve Miryokefalon Savaşı'nın meydana gelmesinde Türkmenlerin önemli bir rolü olmuştur. Çünkü Türkmenler, her iki savaş öncesinde de geçimlerini sağlamak ve sürüleri için yeni otlaklar bulmak amacıyla hareket etmişlerdir. Bu yüzden onlar yeni ekonomik imkanlara sahip olmak, ganimet ele geçirmek ve üzerinde hür olarak yaşayabilecekleri bir vatan kurmak istemişlerdir. Türkmenlerin bu zaruri ihtiyaçları Bizans İmparatorluğu ile sonu gelmez mücadelelere neden olmuştur. Neticede, önce Malazgirt Savaşı ile Anadolu'nun kapıları Türklere yeni bir vatan olarak açılmıştır. Bundan sonra Türkmenler, kendi yaşamlarına son derece elverişli olan Anadolu'ya akın113 akın gelmeye başlamışlardır. Bunun sonucu olarak, Anadolu kısa sürede Türkleşmiş ve bir Türk vatanı haline gelmiştir. Türkler, Miryokefalon Savaşı ile de Bizans İmparatorluğu'na ikinci bir darbe daha vurmuşlardır. Böylece Bizans İmparatorluğu, Anadolu'dan tamamen ümidini kesmek zorunda kalmıştır. Malazgirt ve Miryokefalon Savaşı, Türk savaş sisteminin en güzel örneklerindendir. Zira her iki savaşta da Türk savaş sistemi başarı ile uygulanarak, üstün düşman kuvvetlerine karşı büyük bir zafer kazanılmıştır. Malazgirt ve Miryokefalon Savaşı'nın Türkler tarafından kazanılmasında Bizans tarafının yaptığı, siyâsî, psikolojik, stratejik ve taktik hatalar etkili olmuştur. Neticede Bizans İmparatorluğu'nun ordusu dağılmıştır ve teşkilâtı bozulmuştur. Bu yüzden her iki savaş da askerî açıdan birer imha savaşıdır. Ancak, Malazgirt ve Miryokefalon Savaşının sonunda yapılan antlaşmalar zaferin büyüklüğü yanında pek hafif kalmaktadır. Çünkü, kazanılan zafer çok büyük, elde edilenler ise pek hafiftir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Malazgirt and Miryokefalon wars take an important role in The Turkish History. Because with both of these wars Turkish History represented a breaktrough. in another saying, a new age began in Turkish History. So, a short time after The Malazgirt War, Turks came to The coast of The marmara and İstanbul. İn the following 5-6 years, they founded The Turkey Selçuklu Government. So that reason, Malazgirt War has an important role in conquest of Anatolia and in making it Turk's mother country. On the other hand with The Miryokefalon War Byzantium empire had to accept that Turks could'nt be sent aaway from Anatolia and Anatolia is a Turkish Mother Country forever. Because of that reason it would be more suitable to name The Miryokefalon War as native country protecting war. Moreover if Miryokefalon war had'nt been won it would be impossible for Anatolia to survive as a Turk's Mother Country and Malazgirt War would loose its importance. Turkmens has an important role in Malazgirt and Miryokefalon war wihch take an important placejn Turkish History. Because Turkmens moved to find new grassy area and make their earning's before both of these wars. They aimed to found a new country to live on as free people and to have new economic possiblities. Trkmen's these needings cause to endless contentions with Byzantium Empire. As a result with Malazgirt War Anatolian doors opened to Turks. After that Turkmens begun to settle down in Anatolia115 which was a suitable place to live. Finally, Anatolia became a Turk's Mother country in a short time. Turks hit a second impact to Byzantium empire with Miryokefalon war. So, Byzantium Empire had to give out the hopes about Anatolia. Malazgirt and Miryokefalon wars are the best examples of the türkish war sistem. Because in both of these wars, Turkish war sistem was implicated succesfully and great victory had won against enemy forces. Because of the political, psychological, strategic, tactic failtsof Byzantium empire, Turks won the Malazgirt and Miryokefalon wars. As a result the Byzantiun Empire's Army was scattered and its organization was embarrased. Both of these wars are disrupting wars in the aspect of military side. Although at the and of these wars some pacts were signed which have little importance.