Yarın gazetesi başmuharriri Arif Oruç'un fikir hayatı
  1. Tez No: 145210
  2. Yazar: KISMET KESİM OVAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Gazetecilik, Tarih, Biography, Journalism, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Arif Oruç bu ülkede zor şartlarda gazetecilik yapanlardan biri. O, ülkemizde henüz çok gelişmemiş bir meslek olan gazeteciliğin en sıkıntılı anlarını yaşamış ama, yılmamış öldüğü güne kadar yazmaktan vazgeçmemiştir. Mesleğe, başkalarına ait gazetelerde başlamış, milli mücadelede bizzat cephede savaşmış, kurtuluş sonrasında 1929 yılında kendisine ait bir gazete çıkarmaya başlamıştır. Artık, bir gazete patronudur Arif Oruç. Gazetesi Yarın'da hemen her gün başmakale yazmış; bu makalelerde iktisat, maliye, toplumsal sorunlar, çiftçiler, esnaf, basın, kanun tasarıları, tekel işleri, dünya siyaseti vb. gibi akla gelebilecek her konuda düşüncelerini, eleştirilerini okuyucularıyla paylaşmıştır, özellikle dönemin başbakanı İsmet Paşa ve kabinesi ile ilgili yaptığı eleştirilerle, hükümet yanlısı gazetelerin ve gazetecilerin şimşeklerini üzerine çekmiş, fakat en zorlu anlarda bile düşüncelerini açıkça söylemekten geri durmamıştır. Bu hükümet yanlısı gazetecilerle aralarındaki çekişme zaman zaman çok şiddetlenmiş, birebir kavgalara, silâh çekmelere kadar gitmiştir. Tek partinin iktidarda olduğu bir dönemde çok partili yaşamın gerekliliğini sonuna kadar savunmuş muhalif bir ses olan Arif Oruç kurulu düzenden yana olanlarca pek sevilmemiş, susturulmak istenmiş, hak etmediği pek çok nitelendirmelerle karşılaşmış, hatta çok sevdiği vatanından bile bir süre ayrı yaşamak durumunda kalmıştır. 117Arif Oruç siyasetle çok yakından ilgilenmiş, bizzat siyasi yaşamın içinde olmak için girişimlerde bulunmuştur. Ne var ki bunlar girişimden öteye gidememiştir. Çalkantılı gazetecilik yaşamındaki olaylar onu bedenen de fazlasıyla yıpratmış, pek çok hastalık ve ameliyat geçirmek zorunda kalmıştır. Gazeteciliğinin ilk yıllarında olduğu gibi, ölümüne yakın dönemde de siyasî gazetecilik yapamamış, tarihî tefrikalar yazmıştır. Tarih onun hep ilgi duyduğu bir alan olmuştur. Bunda da sorumluluk duygusunun etkisi büyük olmuştur elbette. Arif Oruç diğer gazetelerde yayımlanan ve Türk tarihini çarpık bir şekilde göstermeye çalışan basmakalıp tefrikalara bir tepki olarak bu alanda yazılar yazmaya başladı belki de. Kimilerinin düşündüğü gibi, Arif Oruç ruhunda muhaliflik olan, kavgacı, düzen bozucu biri değil, demokrasi yolunda azimli bir yolcudur. Demokrasiye zarar vermek bir yana, yazdıkları ve yaptıklarıyla çoğulcu rejimin gelişmesine belli oranda katkıda bulunmuştur. 118
Özet (Çeviri)
SUMMARY Arif Oruç is one of the journalists who worked under the difficult conditions in Turkey. He lived during the undeveloped eras of journalism in this country but he did not give up writing till he died. He stated his profession in the newspapers which belonged to others, he participated the national war but in 1929 he owned one after the victory. He was the boss of his newspaper. He wrote many articles in his newspaper named Tomorrow. The subjects he shared with his audience were economics.finance.social issues, problems of farmers, tardesman, journalists, monoply affairs, and world politics etc. He criticised the government policies especially that of ismet İnönü because of this he attracted the anger of the newspapers of the who supported the government. He wrote his ideas in most difficult times. During the fights with the government supporter newspapers, there were also gun used. Oruç defended the multiparty system because of this he was not liked by the many people who were happy with the established sysytem. He was in a position to shut up even later he was expelled from the country he liked for a while. Oruç attempted to enter politics but those were not successful. But all of these attempts made him weak and he finally became ill, he had operations. He did not write political articles but he published historical series in his mewsapper. History was one his favorite subjects. He started these series in order to publish true stries in history, true facts. 119Oruç was nort a quarreling man as was some people beieved he a very goog calm man. He was democratic he was one of the men who contributed the development of multiparty system in Turkey. 120