Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözümünün Türkiye-AB ülkelerinde karşılaştırılmalı analizi
  1. Tez No: 145211
  2. Yazar: GÜLİZ LERZAN AVŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
127 ÖZET Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözümü, mükellef - idare ilişkisi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden birçok Avrupa Birliği ülkesinin vergi hukukunda bu kurum yer almaktadır. Türkiye'de vergi uyuşmazlıklarının çözümü 4 bölümde düzenlenmiştir. Bunlar; hata düzeltme, pişmanlık ve ıslah, cezalarda indirim ve uzlaşmadır. Uyuşmazlıkların çözümlenmesinde önemli olan, vergi ödeyen mükelleflerin idareye güvenmeleridir. Vergi ödemeyen mükelleflerden ödemeleri gereken vergiyi hemen tahsil etmek ikincil amaç olmalıdır. Böylece idare - mükellef ilişkisi daha sağlam temellere dayalı olarak yürür.
Özet (Çeviri)
Tax dispute resolution in administration way is very important with regards to revenue and taxpayer relationship. So that, this arrangements replace in tax law in many countries of European Union. Tax dispute resolution in Turkey was arranged in four chapter. Which are; error correction, penitence, penalty reduction and agreement. The most important thing in dispute resolution is that the confidence of taxpayers to the Revenue. Just collecting the tax from those not paying their taxes on time should be the second aim of Revenue. Thus, the relationship between revenue - tax payers contiues strongly.