Sinema ve modernizm
Cinema and modernism
  1. Tez No: 145271
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET: Modernizm 19. yüzyılda, modern toplumda varolan sorunlara karşı bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm modernliğin hem olumlu, hem de negatif yönlerini sorgulamak ve onun eleştirisini yapmaktır. Modern yaşamın kültürel alanına damgasını vuran modernizm kendisini en çok sanatlarda hissettirir. Modernist akımların hepsi de geleneksel sanata karşı çıkar ve geleneksel sanata karşıt olan bir takım teknikler üretirler. Modernist yöntem ve teknikler genellikle sanat eserinin formunda ortaya konulur. Ama modernist sanat yalnızca biçimle ilgilenmez, aslında özne, hakikat ve zaman-mekan algısı gibi konuları yorumlayarak bu içeriğe uygun biçimler yaratmaya çalışır. Modernist sinema modernist sanatın kazammlarını sahiplenir ve bu akımların mirasını devralır. Çünkü modernist sinema modernizm serüveninin ayrılmaz bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Modernism was came out in 19 Century as a reaction which was against problems of modern public life. Modernism has been to consider on positive and negative sides of modern condition and to critic it. Modernism itself labeled cultural field of modern life has made in arts feel. All of modernist movements have been against comprehension of conventional art and they have created some techniques which has been opposited to conventional art. Modernist methods and techniques has usually brought up on form of artworks. But, modernist art has not only interested in form, also it has tried to create appropriate forms for contents which interpreting matters such as subject, truth and perception of temporal- special. Modernist cinema has claimed achievements of modernist art movements and taken its heritage over. Because, modernist cinema has been a inseparable part of modernism adventure. n