Defter Dergisi ve Türkiye düşünce yaşamındaki yeri: Modernizm-postmodernizm tartışması örneği
Defter Review and its place in intellectual life in Turkey: The case of modernity and post-modernity
- Tez No: 228226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. D. BEYBİN KEJANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Philosophy, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, 1987'den 2002'ye kadar on beş yıl boyunca toplam 45 sayı çıkan, Türkiye'de 1980'ler ve 1990'ların kültürel iklimini, Türkiye'de modernleşme tarihinin sanat üzerinden değerlendirilmesini, belli başlı düşünce ve sanat akımlarının tartışılmasını düşünce gündemine taşımış olan Defter dergisidir; derginin Türkiye'de dergicilik, aydınlar ve düşünsel ortam üçgeninde değerlendirilmesidir. İnceleme, derginin yayıldığı dönem olan 1990'lar Türkiye'sinde yoğun biçimde düşünce gündemine taşınan modernizm-postmodernizm tartışmalarıyla sınırlandırılmıştır. Tezin amacı, bu tartışmaların genelde Türkiye'de, özelde Defter dergisinde yer alma biçimlerini serimleyerek, bir derginin ve onu oluşturan aydın çevresinin düşünce yaşamındaki rolünü ortaya koyabilmektir.Tezin ilk bölümü Türkiye'de öne çıkmış dergilere, çıktıkları kültürel ve düşünsel ortama yer vermektedir. Bölümün ikinci yarısı genel olarak Defter dergisine ayrılmıştır. Tezin ikinci bölümü, modernizm-postmodernizm tartışmalarını örnek olarak ele almakta ve bu örnek üzerinden Defter dergisinin Türkiye düşünce yaşamındaki yerini göstermeye çalışmaktadır. İkinci bölümde önce genel olarak, sonra Türkiye'de birkaç örnek üzerinden konunun tartışılması sunulmakta; en sonunda da Defter dergisindeki ilgili yazılar analiz edilmektedir. Çalışma, Defter dergisinin Türkiye düşünce yaşamında konumlandırılmasına yönelik ilk adımlara özgül bir konu olarak modernizm-postmodernizm tartışmaları bağlamında yeni bir adım ekleme çabası olarak nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Defter, the review, which was published between 1987 and 2002 during fifteen years with totally 45 issues that put the cultural climate of 1980s and 1990s, an evaluation of history of modernization in Turkey in the context of art and debates on central currents of thought and art to the agenda of thought and the trilateral assesment of the review in the context of review publishing, intellectuals and intellectual milieu in Turkey. The investigation is limited with the debates on modernism-postmodernism which was intensely put on the agenda of thought, during the years the review was published. The aim of the thesis is betraying the role of the rewiev and the intellectual circle that composed it through displaying the form in which these debates took place generally in Turkey and specifically in Defter.The first chapter of the thesis gives place to the outstanding reviews and the cultural and intellectual milieu in which they were published. The second part of the chapter is reserved for Defter in general. The second chapter takes the debates on modernism-postmodernism as a case and attempts to display the place of Defter in intelectual life in Turkey through this case. In the second chapter the discussion of the subject is presented through various examples firstly in general and then in Turkey; at the end of the chapter the relevant essays published in Defter are analysed. This study is an attempt to add a step in the context of modernism-postmodernism debates as a specific subject to the initial steps devoted to position Defter in the intellectual life in Turkey.