Trombonun geçirdiği tarihsel evreler, teknik ve müzikal problemler ile bunların aşılmasına yönelik çözümler
- Tez No: 145300
- Danışmanlar: PROF. İSTEMİHAN TAVİLOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Trombonun, köklerine ilişkin olarak, müzik gibi insanla birlikte süregeldiği söylenebilir (Doğal olarak gelişmiştir, biçim değiştirmiştir). Zamanlarının bestecilerinin ihtiyaç duyduğu ses rengi ve teknik çeviklik doğrultusunda trombon, düz ve konik olan yapısı ile başladığı değişimini zaman içerisinde kıvrılmış bir hal alan şekli (S), hatta perdeler eklenerek denenmiş yapısı ile devam ettirerek bu günkü hali olan sürgülü trombona dönüşmüştür. Bu değişim ve gelişim günümüzde halen süregelmektedir. Nota yazısının (günümüzde de kullanılan beş çizgilik porte üzerindeki şekiller) evriminin yaklaşık 16. yüzyıl'da ulaştığı biçimden sonra trombon yazısı, tonalitenin ve nota yazısmm yapılanması, gerek bestecileri, gerek icracıları, gerekse trombon yapım ustalarını araştırmalara yöneltmiştir. Çalgının bakımı da bu tarihsel süreç içerisinde başlı basma bir konu olarak yer almış ve bu alanda araştırmalar yapılmıştır. Trombonda sesin oluşumu hem genelde hem de özelde, eğiticileri, öğrencileri ve yapımcıları sürekli araştırmaya iten bir konu olarak süregelmektedir. Bu konu çalgının yapısı ile bağlantılı olduğu kadar, ağızlık ve çalma tekniklerine de bağlı olduğu için ağızlık yapım kural ve teknikleri, eğitim süreci, evreleri üzerinde durulması gereken önemli konular olarak dikkat çekmektedirler. Trombonun parçalarının bütünü oluşturmada ve bütünün kalitesine olan etkisi tartışılmayacak bir konudur. Ağızlık ve nefes konularına her ne kadar“ trombonda sesin oluşumu ”bölümünde değinildiyse de haiz oldukları önem göz önüne alınarak iki ayrı bölümde daha derinlemesine verilmeye çalışılmıştır.Tüm bunlar sonuçta, icracı olacak bireye yönelik olduğu için“ Trombon eğitiminde evreler ”bölümüne de yer verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Like music, trombone evolved with the mankind. (It has developed and taken shape naturally). Trombone has started with a straight and conical shape. In the course of time, it has continued its development with a twisted (S shaped) form even with some key addition attempts according to the tone color and technical agility requirements of composers. Present“slide trombone”form has been a result of these developments. Form change and progress of trombone is still a continuing process. Following the evolutionary form of musical notation (presently used figures on the staff) attained in approximately 16.th century; trombone writing, construction of tonality and musical notation has stimulated researches of composers, performers and trombone makers. In this historical process, care of the instrument has been an independent subject on which researches have been made. Acquirement of trombone sound has been a continual matter both generally and specifically forcing the instructors, students or trombone makers to make researches. This matter is related with the construction of the instrument, mouthpiece and playing technique. Rules and techniques of mouthpiece production, education process and its phases have been important subjects to be considered. The effects of pieces of trombone in forming the trombone itself and on the quality of the instrument are indisputable. Due to their relative importance, topics of“mouthpiece”and“breath”have been mentioned in the“Acquirement of a Trombone Sound”section and presented in detail in two different sections. VIISince all of the above topics are somehow directed to future performers, a section named as“Stages of Trombone Education”has also been prepared and presented. VIII