Türkiye'de yurtiçi denizyolu yük taşımacılığında pazar potansiyeli analizi
Market potential analysis for Turkish domestic shipping
  1. Tez No: 145336
  2. Yazar: AYŞE BİLGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
TÜRKÇE ÖZET Küreselleşmenin ve bölgesel işbirliklerinin gelişiminin hızlandığı 1990'lı yıllarla birlikte; yurtiçi denizyolu yük taşımacılığı pazarında, arzı ulusal bayraklı gemilerle sınırlandıran kabotaj tekeli uygulamaları; kıyısal, denizci pek çok ülke tarafından mercek altına alınmıştır. Bu gelişmeler ışığında, özellikle Avrupa Birliği'nde deniz kabotajı hizmetlerinde liberalizasyon ile hayat bulan bölgesel kabotaj kavramı, yakınyol deniz taşımacılığının da yasal çerçevesini belirlemektedir. Bir başka açıdan bakıldığında; yurtiçi denizyolu yük taşımacılığı, 1950'lerle birlikte bir anda gelişen ve pek çok ülkede baskın ulaştırma sistemi haline gelen karayolu taşımacılığı kaynaklı sosyal ve ekonomik maliyetlerin en aza indirilmesi için. sürdürülebilir ulaştırma sistemleri kapsamında büyük bir potansiyel teşkil etmektedir. Türkiye'de yurtiçi denizyolu yük taşımalannda pazar potansiyeli üzerinde etkili olan belirleyicilerin tanımlanması ve ilişkilerinin analizi ana amacı doğrultusunda gerçekleştirien bu çalışmada, literatür taraması ve istatistiksel ikinci el verilerin yorumlanmasına ek olarak Delphi tekniği kullanılarak uzman görüşlerinin kalitatif analizi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET Cabotage practices which do not allow foreign flag in domestic shipping are under rewiev in many coastal and shipping nations, under the effect of development process of globalization and regional economic cooperations in the beginning of 1990s. The regional cabotage concept; which came into effect by maritime cabotage liberalization process in European Union, also determined the frame of short sea shipping. Domestic shipping offers a considerable potential for decreasing the social and economic costs of road transport which became the dominant transport mode in many countries after the 1950s. This study aims to define the characteristics and relationships which affect the market potential of Turkish domestic cargo shipping. In addition to the literature review and interpretation of the second hand statistical data, the Delphi technique is applied and the qualitative analysis of the experts is realized. VI