Bilişim sürecinde toplam kalite yönetimi
  1. Tez No: 145335
  2. Yazar: TUNA USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Küreselleşmenin altyapısını oluşturan bilişim süreci yönetim yaklaşımları özerinde de etkisini göstermiş; organizasyonların fiziksel yapısını yeniden şekillendirdiği gibi kavramsal boyutunun da gelişmesine katkı da bulunmuştur. Organizasyonlarda katılımcı, top yekun kalite geliştirmeyi savunan TKY, bilişim teknolojilerindeki hızlı değişimle beraber bilgi yönetimi ve örgütsel öğrenme kavramlarıyla bütünleşmektedir. Bu projenin ilk bölümünde bilişim ve bilgi yönetimi kavramlarına, bilgiyle insan ve örgüt arasındaki ilişkilere değinilmiş, kalite yönetimi ve örgüt kültürü etkileşimi açıklanmıştır. Organizasyonların sınırlarının belirsîzleştiği ve birbirlerine bağlı ağlar halini aldıkları aktarılmıştır. İkinci bölümde kalite kültürünün gelişimi, belgelendirme çalışmalarının altyapı oluşturduğu, kalite ve çevre yönetim yaklaşımlarının birleşimi, süreç iyileştirme çalışmaları ve bunlara bilgi teknolojilerinin katkıları üzerinde durulmuş, kalite yönetimine model oluşturan Japon örgüt yapısı örnek olarak sunulmuştur. Bu sistemin sorunlarına ve yaşadıkları ekonomik krizin arka planına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde kalite yönetiminin bir parçası haline gelen Tagucfti deney tasarımı anlatılmış, alternatif olarak bilgi teknolojilerinin sunduğu çok katmanlı algılayıcı ağlar sunulmuştur. Taguchi tasarımında faktörlerin aralarındaki etkileşimin yöntemde bulunduğu ve bu etkilerin incelenmesinin öngörüldüğü gösterilmiştir. Taguchi yaklaşımının doğrusal ve önceden kabul edilmiş kalıplarına karşın algılayıcı ağların zaman içinde ilişkilerin yapısını öğrendiği ve modellenen sürece uyum sağlama yeteneğine sahip olduğu açıklanmıştır. Son bölümde bireysel öğrenme ve öğrenen organizasyon kavramları Üzerinde durulmuş ve örgütsel değişimde bilgiye ulaşma yollan aktarılmıştır. Örgütlerin bilişim teknolojileri aracılığıyla kurdukları Valtyapılar incelenmiş, bu surecin de parçası olan Demingln Derin Bilgi Sistemi'ne yer verilmiştir. Sonuçta TKY felsefesinin bilişim teknolojileri aracılığıyla özünü koruyarak yeniden şekillendiği; örgütsel öğrenme, bilgi yönetimi gibi kavramlarla beraber incelenebileceği, bu yaklaşımlar ile bir süreç içinde yer aldığı, zıtlıklar taşımak yerine tamamlayıcı unsurları olduğu ve örgütsel yaklaşımdaki değişimlere uyum sağladığı söylenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The process of information technology which comprises the basis of globalization has also shown its impact on the management approaches. Besides reshaping the physical structure of the organizations, it has progressive effect in the theoretical context. Stressing collaboration in organizations and a fully developed quality progress, Total Quality Management has merged into Hie speedy change in information technologies together with knowledge management and organizational learning concepts. The first chapter of this project embraces the definition of the nature of knowledge, various concepts of information technologies and knowledge management, the relationship between knowledge/man and knowledge/organization, qualify management and organizational culture. Hence it has been suggested that the limits of organizations are quite vague and that they are networks bound to each other. In the second chapter the points of focus are: the developmental history of quality culture, the documentation studies which form a basis for it, the integration of quality and environmental approaches, the process improvement studies, the useful effect of this on knowledge technologies. Consequently the Japanese organizational structure has been displayed as a natural model for qualify management concepts. In this context, the interest is on the back stage of the problems and economic crisis that the Japanese culture had confronted. Chapter three is on the Taguchi experimental design which has become an essential part of quality management As alternatives, backpropogation networks (neural network) of knowledge technologies are put forth. Within the Taguchi design, the impact and correlation between the factors are found in the method itself by designer and thus examining the interrelation is needed. As a counter view to the direct and predetermined conventions of Taguchi design, it has been announced that backpropogation networks may conceive of the relation vnstructures and that It can operate better in adapting to the modelling process. The last chapter revolves around individual learning and learning organization concepts and as a result of this, ways of approach to knowledge in organizational change are shown. In addition to this, the structures through which organizations are built are examined and the Derning's Profound Knowledge System which is a component of this process is taken into consideration. As a last word, it has been suggested mat the philosophy of Total Quality Management has been reshaped though information technologies. It has been proven that it can be handled together with such concepts like organizational learning and knowledge management and that all these approaches take place within a process. Hence they do not include oppositions but complementary elements. As a management philosophy, Quality Management can protect its essence while at the same time run in harmony, adapting to the organizational changes within the information technology process. vm