Uluslararası çoklu taşımalarda taşıyıcının hukuki sorumluluğunun uluslararası konvansiyonlar ışığında değerlendirilmesi ve Türk Hukuk sistemindeki yapıyla karşılaştırılması
Evolution of carriers legal liabilities in international multimodal transportation according to international conventions and compare with structure in Turkey Law system
  1. Tez No: 145361
  2. Yazar: DELİGÖNÜL KOR ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ulaşım, Law, Transportation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZET Çalışmamızda,“Uluslararası Çoklu Taşımalarda Taşıyıcının Hukuki Sorumluluğunun Uluslararası Konvansiyonlar Işığında Değerlendirilmesi ve Turk Hukuk Sistemindeki Yapıyla Karşılaştırılması”başlığı altında, çoklu taşımalar ve taşıyıcının sorumluluğu konuları, özellikle 24 Mayıs 1980 tarihli Birleşmiş Milletler Cenevre Konvansiyonu çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir. Uluslararası ticarete konu edilen malların bir pazardan diğerine taşınması işlemi, o ürünün miktarı, özellikleri, gideceği yer ve de taşıma süresi dikkate alınarak çeşitli taşıma modları kullanılarak yapılabilir. Bu taşıma modlan; denizyolu, karayolu, havayolu, demiryolu, iç su yolu veya boruyolu şeklinde olabilir. Bazı durumlarda aynı yükle ilgili yapılan taşıma için, bu taşıma modlanndan birkaçının ard arda kullanımı söz konusudur. Bu son durumda çoklu taşımacılık yani multimodal taşımacılıktan bahsetmek mümkündür. Bu tez çalışması kapsamında bizi ilgilendiren taşıma faaliyetinin; gerçekleşiş şekline göre“çoklu”, konusuna göre“eşya”ve aynı ülke sınırları içinde kalıp kalmadığına göre de“uluslararası”taşımalardan ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Taşıyıcının sorumluluğu konusunda tezimizde üzerinde durulan sorumluluk halleri; ziya, hasar ve geç teslim' e dayalı sözleşme kaynaklı sorumluluk halleridir. Sözleşme dışı sorumluluk halleri, yani haksız fiil sorumluluğu, konumuz dışındadır. ' Tezin amacı; Lojistik hizmetlerin temel felsefesiyle birebir olarak örtüşen çoklu taşımacılık modelinin günümüz ticari hayatında sahip olduğu değer ve öneme vurgu yaptıktan sonra, bu taşımacılık türündeki dağınık hukuki yapıyı gidererek, bu konuda yeknesak bir düzenlemenin sağlanabilmesi vıamacına yönelik olarak Birleşmiş Milletler tarafında hazırlanmış olan, "Eşyaların Uluslararası Çoklu Taşınması Hakkında 1980 Cenevre Konvansiyonumu taşıyanın sorumluluğu nispetinde, karşılaştırmalı olarak inceleyebilmektir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our project we investigate the responsibilities of carriers and multimodal transportation under the title of“Evolution of Carriers Legal Liabilities in International Multimodal Transportation according to International Conventions and compare with structure in Turkish Law System”. This project evaluated according to UN Geneva Convention on 24 May 1980. The international transportation carried out according to amount of product, place of delivery, transit time, and features of products with some kind of transportation modes. These transportation modes are maritime, road, rail, inland, and pipeline transportation. And if some of these transportations modes used by carriers at the same operation, transportation operation name is multimodal transportation. In this thesis the main important point is that the transportation activity carried out multimodal or lean transportation and again the transportation carried out locally or international. In the subject of carriers responsibilities are liabilities from contract such as total loss, cargo damage and late delivery. Do not forget that we don't investigate the non-contract liabilities. The aim of the thesis: to show the value of multimodal transportation model, this contains the basic philosophy of the logistics. And integrate all independent laws which are related with carriers' responsibilities under one umbrella. Finally investigate the carrier's responsibility according to UN Convention On International Multimodal Transport of Goods (1980). viu