Modern üretim yöntemleri SAP üretim modülü uygulaması
Modern production managements, implementation of SAP production module
  1. Tez No: 145360
  2. Yazar: CEM ÇAKICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Sanayinin gelişmesi, üretim sistemlerinin büyük hacimli ve seri üretim olarak gerçekleşmesi yepyeni kavranılan beraberinde getirmiştir. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak, üretim noktasından tüketim noktasına kadar olan hatta hammadde, yarı mamul, mamul ve diğer bilgilerin verimli ve etkin bir şekilde akışı ve kullanımı, günümüz üretim tabanlı sistemlerin işletmelerde kullanılmaya başlamasıyla birlikte daha kolay karşılanabilir hale gelmiştir. Üretim sürecine uygun olarak kurulacak sistem hassas ve zaman alacak sabırlı bir çalışma gerektirir. Sistemin süreç içerisinde daha hızlı ve bir bütün olarak doğru çalışabilmesi için işletmelerin alt yapılarım çok sağlam kurmaları, süreçleri çok iyi analiz etmeleri ve beklentilerini çok iyi belirlemeleri gerekir. Kurulacak üretim yönetim sistemi ile elde bulunan malzeme, makine ve insan gücü kaynağı ile istenen zamanda ve miktarda, en düşük maliyetle müşteri talepleri karşılanmaya çalışılabilecektir. Bu çalışmada üretim yönetim sistemlerinin gelişimi, uygulanabilirliği ve kullanımı incelenmiş olup, SAP üretim modülünün uygulaması yapılmıştır. Yapılan uygulama ile malzeme bazında ihtiyaç planı ve imalat kaynaklarının planı çıkarılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The huge amount and the speedy of productions brougt new concepts with the developmet of industry. The needs of raw materials, semi-products, products and the other things which are expacted by the customers' became more easy with using producting systems at the production lines from the beginning to the end. The system that will be suitable with the production line, will need time and patient work. To work the system speedy and completely, plants have to set up their structures very well, analyse the continuums perfectly and determine the expectancies correctly. With this application, the customers' demands will be provided at the expected time and amount with minumum costs by using materials, machines, and workmen-ship. In this study, the development, process and feasibility of producion managment systems are investigated. SAP production planning module has been carried out and the needs of material requirement plans and manufacturing recouces plans are carried out also. vn