20. yüzyıl sonunda kapitalizmin politik-ekonomik dönüşümü ve popüler kültür
The politic-economic transformation of capitalism at the end of 20. century and the popular culture
  1. Tez No: 145362
  2. Yazar: GÜVEN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Kapitalizmin 1970'lerdeki son büyük krizi ve bu krizi aşmak için gündeme gelen yeniden yapılanma çabalan, etkileri yalnız ekonomik alanla sınırlı olmayan oldukça kapsamlı ve hızlı bir değişim sürecini de beraberinde getirmiştir. Yeniden yapılanma, başta ekonomik açıdan birikim rejiminde ve üretim yapılarında bir değişimi ifade etmektedir. Fordist birikim rejiminden Postfordist birikim rejimine geçiş, bu bağlamda yeniden yapılanma sürecinin ekonomik ayağını oluşturmaktadır. Birbirinden ayrı iki tarihsel donem olarak nitelenen modernite ve postmodernite arasındaki kırılma noktası, yine 1970'li yıllardır. Gerçekten de sanatsal estetik ve kültür üzerine tartışmalardan, toplumla ilgili kuramsal çözümlemelere ve bilim kuramındaki paradigma dönüşümlerine kadar oldukça geniş bir alanı kapsayan postmodernizm tartışmaları 20. yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkmış bulunmaktadır. Hayatın tüm alanlarını kapsayan bir söylem ve bir dünya görüşü olarak modernizmden postmodernizme geçiş, yeniden yapılanmanın ideolojik ayağını oluşturur. Yine 1970'lerle birlikte, kültürel alanda kitle kültürü kavramının bilinçli bir şekilde terk edilerek, yerine popüler kültür kavramının kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Önceleri“halkın yaratısı ve halka ait olan kültür, halkın kendi kültürü”anlamlarına gelen popüler kültür, postmodernist dönüşümle birlikte, anlam kaymasına uğrayarak kitle kültürüne özdeş bir hale gelmiştir. Popüler kültürün, kitle kültürü yerine bu egemen kullanımı, postmodernist ve Postfordist dönüşümle birlikte, yeniden yapılanmanın üçüncü sacayağını oluşturmaktadır. Kültürel alanda yaşanan bu dönüşüm, kendiliğinden oluşan, rastlantısal bir gelişme değildir; altyapıda meydana gelen değişimlerin üstyapıya yansımasıdır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The last big crisis of capitalism in 1970's and the restructuring efforts that came on the agenda to overcome this crisis, bringtogether a rather comprehensive and fast variation process whose efforts are not limited by only economical area. In the beginning, the restructuring expresses a variation in the accumulation regime and production structure economically. The transition from the Fordist accumulation regime to the Postfordist accumulation regime, in this context, constitutes the economical base of the restructuring process. The break point between modernity and postmodernity which qualified as two historical terms different from each other, is again the years of 1970's. In fact, the postmodernism discussions which comprise rather wide area from the discussions on the artistic estetic and culture to the theoretical analysis interested on society and the paradigm transformation in the science theory, appear in the last quarter of the 20. century. The transition from modernism to postmodernism as a discourse that contains the full area of life and a worldsight, constitutes the ideological base of the restructuring. Still with the 1970's, it is seen that, in the culturel area, the concept of mass culture is being forsaked in a conscious form and instead of it, the concept of popular culture is begun to be used. At first, the popular culture, which means“the creaty of the public and the culture belonging to public, the public's own culture”, with the postmodernist transformation, became a situation identical to the mass culture by a meaning slipping. By the postmodernist and the postfordist transformation, this dominant usage of the popular culture instead of the mass culture constitutesthe third leg of the restructuring. This transformation being lived in the cultural area isn't a progress that is constituted spontaneous and coincidental; it is the reflection of the variation happening in the substructure to the superstructure. VI