Döviz kurlarındaki değişimin enflasyon üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
Change of exchange rates effects on inflation: Turkey's experience
- Tez No: 145364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU UTKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Türkiye 1970'Ierin sonlarından günümüze kadar yüksek ve kronik enflasyon süreci yaşayan ve bu sorunla mücadelede eden bir ülkedir. Yaşanan enflasyonun temel nedenleri arasında kamu kesimi açıkları, para arzı, genel seçim dönemlerinde uygulanan politikalar, enflasyonist beklentiler, döviz kurundaki artışlar nedeniyle ithal girdilerin fiyatlarının artması, yüksek faiz oranları, temel ithal girdilerin dünya fiyatlarındaki artışlardır. Türkiye'de döviz kurlarındaki değişim enflasyonu etkilemektedir. Ülkenin üretim kapasitesinin ithalata bağımlı olması nedeniyle döviz kurlarındaki artış, ülke içi fiyatları da arttırmaktadır. Döviz kurlarındaki artış sonucu ulusal para değer kaybettiğinden üretimde kullanılan yabancı girdilerin -ithal malların- fiyatı artar. İthal malı girdilerin artması maliyetleri ve dolayısıyla enflasyonu yükseltir.. Bu da ekonomide enflasyonu hızlandırıcı etki doğurur. Ayrıca, döviz kurlarındaki artış, ihracatı arttırıp, ithalatı azaltarak, ülkenin ithalata ve ihracata rakip üretim alanlarında toplam talebin yükselmesine neden olacaktır. Bu çoğaltan etkisi ile ekonomiye yansır ve tam istihdama ulaşıncaya kadar reel milli geliri daha sonra ise enflasyonu yükseltir. Enflasyon ulusal paranın değer kaybetmesi ile artabilir. Eğer bir ekonomide beklentiler regresif ise, aynı yönde ve sürekli etkiler yaparak enflasyon oranını etkileyebilir. Burada enflasyon üzerindeki etki ekonomik birimlerin tercih ve beklentileri ile ilgili varsayımlarla ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey is a counrty who has exposed to live with high inflation from 1970s to today and struggle with this problem. Public sector deficits, money supply, policies applied in the general election terms, inflationist expectations, increase of the import input costs due to the increase of foreign exchange, high interest rates and the increase of the fundamental import costs in the world prices are the basic reasons of the inflation which is being lived. In Turkey foreign exchange rates effect the inflation and at the same time the inflation and the exchange rates move together. Due to the production capacity depending on export »increase in exhange rates increases the country's national prices. The price of foreign input, which is used for product, increase because of going down in value of national money, this is the result of the increase of the exchange rate. The increase of import input, expand cost and thus inflation rise. So this makes an accelerate effect in economy. Also the increase of exchange rate, expand the export and decrease the import, so this effect will increase demand in the product area which is rival to import and export. This, reflect to economy with multiple effect and increase the real national income since the complement employment then increase the inflation, inflation can increase with going down in value of national money. If the expections regresif in an economiy, these expections can influence the rate of inflation with making the same way and permanent effects. This effect on inflation is relationship between the hypothesies which are about economic unit's choices and expectations. VI