Bir din araştırıcısı olarak Geoffrey Parrinder: Hayatı, kişiliği ve dinler tarihine katkıları
Geoffrey Parrinder as a scholor of religion: His life, personality and contributions to the history of religions
- Tez No: 145371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN YİTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, İngiliz din araştırmacısı Geoffrey Parrinder'ın Dinler Tarihi alanına yaptığı katkıları ortaya koymaktır. Bu manada onun, hayatı, bilimsel kişiliği ve eserleri incelenerek konunun kendi içerisinde olabildiğince net bir şekilde açıklanması hedeflenmiştir. Çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümde çalışmamızın önemi ve amacı; çalışmada kullandığımız yöntem ve çalışmanın sınırları ortaya konulmuştur. Birinci bölümde Parrinder'ın eğitim-öğretim hayatı, misyonerlik çalışmaları, akademik faaliyetleri, kişisel özellikleri ele alınmıştır. Ayrıca onun ulaşabildiğimiz yirmi atı kitabı kısa bir şekilde tanıtılmıştır. ikinci bölümde Parrinder'ın din konusundaki görüşleri, dinin menşei problemine yaklaşımı, eserlerinde kullandığı yöntemler, konulu karşılaştırma bağlamında mukayese için seçtiği dini fenomenler, dinlerarası ilişkiler ve misyonerliğe bakışı ele alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Parrinder'ın Afrika Geleneksel Dinleri ve İslam dini üzerine görüşleri incelenmiştir. Bu bölümün birinci kısmında, Afrika Geleneksel Dini'nin kendine özgü niteliği ortaya konularak, Tanrı tasavvuru, atalar inancı, ibadet, büyü ve cadılık gibi konular işlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümün ikinci kısmında ise, Parrinder'ın genel olarak İslam, Kur'an ve Hz. Muhammed hakkındaki görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız genel bir değerlendirme ile sona ermektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to illustrate how Geoffrey Parrinder, British scholar of religion, made valuable contributions to the History of Religions. In order to achieve this we have tried to put forward a careful and clear examination of his life, scientific personality and studies. This study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In introduction we have dealt with significance and aims of this study. The introduction also covers the method we followed and some necessary details we mentioned in this thesis. In the first chapter, his educational life, missionary activities, academical studies and personality are examined. Moreover we have briefly described his twenty-five books which we could find. In the following chapter, we have dealt with Geoffrey Parrinder's views about religion, its origin, his methods of search and his thematic comparisons. In the final chapter we have tried to show how important and interesting his opinions on African Traditional Religion and Islam were. In the first section of this chapter the importance of African Traditional Religion was examined. In addition, some subjects were dealt with such as belief in God, belief in the ancestors; worship, sorcery and witchcraft. In the second section, we put forward his thoughts on Islam, the Quran and the Prophet Muhammad. Our study ends with final thoughts. VI