Tedarik zinciri yönetimi ve Türk otomotiv sektörü uygulaması
Supply chain management and application in Turkish automotive industry
  1. Tez No: 145370
  2. Yazar: İBRAHİM GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Günümüz işletmeleri artan rekabet olgusu karşısında, varlıklarını sürdürebilmek için ana faaliyet konularına odaklanıp, ana faaliyet konusu dışında kalan her şeyi dış kaynaklı olarak karşılamaya başladılar. Bunu gerçekleştirmek için de tedarikçileri ile bütünleşmeyi sağlayacak tedarik zinciri yönetimi kavramını benimsediler. Tedarik zinciri yönetimiyle işletmeler müşteri ve tedarikçilerden oluşan dış kanallar ile kendilerinin temel yetenekler ve değer yaratma becerilerini birleştirerek yeni rekabetçi avantajlar kazanmışlardır. Son on yolda rekabetin artık işletmeler arası yerine tedarik zincirleri arasında gerçekleşmesi sonucu tedarik zinciri yönetiminde tedarikçi seçimi ve değerlendirilmesi ile kullanılan bilgi ve iletişim teknolojilerin önemi artmıştır. Bu çalışmada artan rekabetten en fazla etkilen sektörlerden biri olan otomotiv sanayi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Türk otomotiv sanayinde faaliyet gösteren işletmeler üzerinde yapılan araştırma ile tedarikçi seçimi ve değerlendirilmesinde önem verilen faktörler ve bu işletmelerin tedarik zinciri yönetiminde kullandıkları bilgi - iletişim teknolojileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's companies have focused on core business to survive due to increasing competition and outsourced non - core products and services from external suppliers. This increases the importance of supply chain management concept that provides the supplier integration. By the help of supply chain method companies joined together outsourcing channel's and their core competencies and creating value capabilities to gain new competitive advantages. Over the last ten years supplier selection and assessment, information and communication technologies in supply chain becomes more important because of the competition between supply chains rather than companies. In this study in order to investigate the supplier selection and assessment, information and communication technologies in supply chain a questionnaire is applied to companies of Turkish Automotive Industry which is being affected from the increasing competition. VI