Avrupa Birliği'nin genişlemesinde yapısal fonların etkinliği
The efficiency of the structurel funds in the enlargement of the Europen Union
  1. Tez No: 145372
  2. Yazar: KADİR ÇİYNEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Ekonomik ve siyasal nitelikli birlikleri temsil eden ülkeler grubu, birlikten kuvvet doğar ilkesinden yola çıkarak, aralarındaki mevcut çatışmaları ortadan kaldırıp, dünyadaki konumlarını güçlendirmeyi hedefler. Avrupa Topluluğu uygulamasından yola çıkılarak gündeme getirilen Uluslarüstü Birlik olgusu, ulusal çıkarların sınırlandırılması anlamına gelmez. Böyle bir topluluk; bütünleştiriciliği olan, sınırları ve iç yapısı korunan, siyasal olarak örgütlenmeyi kendi kendine sağlayan ve dışarıdaki güçlere doğrudan bağlı olmayan bir mekanizmadır. Avrupa Birliği (AB) deyimi, Avrupa Toplulukları (AKÇT, AET (AT), AAET) aracılığıyla izlenen hedef ve politikalar île Avrupa Birliği Antlaşmasıyla getirilen iki yeni eylem alanının (Ortak Dış ve Güvenlik Politikası/Adalet ve İçişleri Alanında İşbirliği) kapsadığı hedef ve politikaları bir bütün olarak ifade etmek amacıyla kullanılır. Altı kurucu üye devlet tarafından oluşturulduğundan bugüne kadar beş genişleme süreci tamamlayan AB, üye sayısını yirmi beşe yükseltmiştir. Avrupa'da Ekonomik Bütünleşme hareketinin coğrafi olarak genişlemesinin yanısıra derinleşmesi ve ilerleyen zamanlarda daha çok konuda entegrasyona gitmesi (Tek Pazar, Parasal Birlik ve giderek yoğunlaşan Siyasal Birlik), Birlik içinde dengeyi ve uyumu zorunlu hale getirmiş ve ortak bir Bölgesel Kalkınma Politikasının oluşturulmasına neden olmuştur. Bu politikanın önemi, özellikle genişleme stratejisi ile paralel olarak gittikçe artmaktadır. Her genişleme dalgasıyla birlikte, farklı bölgesel eşitsizliklerin AB'ye taşınması, söz konusu politika kapsamında geliştirilen, yapısal kurum ve araçların etkinliğini oldukça arttırmıştır. Bu çalışmada öncelikle, Avrupa'da bütünleşme olgusuna ve nedenlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, Avrupa Topluluklarının kuruluş ve gelişimi üzerinde durulduktan sonra, Topluluğun genişlemesi, derinleşme faaliyetleri ve AB'ye geçiş süreciyle birlikte incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Bölgesel Kalkınma Polîtikası'nın uygulanmasını sağlayan“Yapısal Fonların”ve diğer mali araçların genişleme üzerindeki etkisi, hukuki, mali ve iktisadi bakımından analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The country groups that represents economic and political unions aim to strengthen their positions by removing the conflicts between them and by taking the road with the principle that“togetherness brings the power”. Supranational Union fact that departuring from European Community practice doesn't mean to limit the national interests. Such integrative community is a mechanism which has protected limits and interior structure that provides to be politicially organized by itself and also not attached with exterior forces directly. European Union (EU) term uses to express the targets and policies that follows by the agency of European Communities (ECSC, EEC (EC), EAEC) and the targets and policies comprised by two new action (Common Foreign and Security Policy/Cooperation about Justice and Internal Affairs) area which brought by European Union agreement, completely. From the day that constituted by six founding member nation, European Union, completed five expanding process and increased its membership number to eleven. Expanding of Economic integration movement geographically as well as deepening, and in the time providing integration on many other subjects (Single Market, Monetary Union and by degrees Politicial Union) obliged the balance and harmony in the union and caused to create a common Regional Development Policy. The importance of this policy increases especially in parallel to expanding strategy. With every expanding wave, different regional inequties moving in the EU, increased the efficiency of structural institutions and instruments that improved in the scope of this policy. Primarily, in this study, it has given place to integration fact and the reasons of it. In the second part, after stressing the foundation and evolution of European Communities, expanding of the Community, analysed together with deepening activities and transition process to EU. In the third part, it analysed from the legal, economic and financial perspectives that the Structural Funds which provides implementation of Regional Development Policy and the effects of the other instruments on expanding. VI