Çağdaş hukukî gelişmeler ışığında Türk Hukuku'na göre evlâtlık ilişkisinin kurulması
The establishment of an adoption relationship in Turkish Law in view of modern legal developments
  1. Tez No: 145418
  2. Yazar: MURAT AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ZEVKLİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 525
Özet
ÖZET Tezimizin konusu,“Çağdaş Hukukî Gelişmeler Işığında Türk Hukukuna Göre Evlâtlık İlişkisinin Kurulması”olup, tez konusunu, evlâtlık ilişkisinin kurulması ile sınırlandırma gereği duydum. Çünkü uygulamada en çok karşılaşılan sorunlar, evlâtlık ilişkisinin kurulması ve evlât edinme süreçlerinde olduğu için, bu can alıcı konuları ayrıntılı olarak incelemenin daha yararlı olacağını düşünüyorum. Çağdaş hukukî gelişmeler içinde de özellikle mehaz olması açısından İsviçre hukuku ayrıntılı olarak incelendiği gibi, orijinal düzenlemeler içermesi ve hukukumuza da ışık tutabilecek olması açısından, Alman ve Fransız hukuklarına da ayrıntılı olarak değinilmiş olup, diğer ülke hukuklarına nispeten daha az ve orijinal düzenlemeleri nedeniyle değinilmiştir. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“evlât edinme hakkında genel bilgiler”başlığı altında evlât edinme hakkında zorunlu genel bilgilere değinilmiştir. Bu bilgiler, evlâtlık ilişkisinin kurulması ve evlât edinme süreci hakkında yapacağımız açıklamaların daha iyi anlaşılabilmesi için verilmesi gereken zorunlu bilgilerdir. Bu bölüm altındaki başlıca konular şunlardır : Evlât edinme kavramı ve tanımı, evlâtlık ilişkisinin hukukî niteliği ve benzer ilişkilerden farkı, evlâtlık ilişkisinin tarihî gelişimi, evlâtlık ilişkisinin amaçları ve karakterleri ile yararlan ve sakıncaları, evlât edinme ile ilgili sistemler, evlât edinmenin türleri. Tezimizin ikinci bölümünde,“evlâtlık ilişkisinin kurulabilmesi için gerekli esasa ilişkin koşullar”başlığı altında, yeni Türk Medenî Kanunu' nda öngörülen ayrıma uygun olarak, küçüklerin evlât edinilmesinde esasa ilişkin koşullar ile erginlerin veya kısıtlıların evlât edinilmesinde esasa ilişkin koşullar incelenmiştir. Tezimizin üçüncü bölümünde, evlât edinmenin şekle ilişkin koşulları ve evlât edinme süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the subject of our thesis is“The Establishment of an Adoption Relationship in Turkish Law in view of Modern Legal Developments”, I felt it necessary to restrict the subject to the mere establishment of the adoption relationship. That is because, since the problems most frequently encountered in implementation are those regarding the establishment of this relation and the adoption procedure, I thought it would be more useful to analyse these major issues in detail. Within modern legal developments, as well as the Swiss Law, which has been especially analysed in detail in quality of being the original source, German and French Law have also been touched on in detail; while the municipal laws of other countries have been mentioned less and only insofar as they prescribed original provisions. Our thesis consists of three sections. In the first section, under the title of“general information about adoption”, common issues which need to be known have been mentioned. These information, are those which are necessarily explained in order to make sure our explanations regarding the establishment of an adoption relationship and the adoption procedure can be understood better. The main topics under this section consist of the following: the term of adoption and its definition, the legal characteristic of the adoption relationship and its difference from similar relationships, historical development of the adoption relationship, purposes and characteristics of an adoption relationship and its advantages and disadvantages, systems regarding adoption, types of adoption. In the second section of our thesis, under the title“material conditions regarding the establishment of an adoption relationship”, in line with the distinction envisaged by the new Civil Code, the material conditions regarding the adoption of minors and the material conditions regarding the adoption of capables or prodigals have been analysed. In the third section of our thesis, the formal conditions of adoption and the adoption procedure have been analysed. VI