Taşınmaz malikinin hukuka uygun taşkınlıklardan sorumluluğu (TMK.m.730/II)
The liability of the ownership of the immovable property for the legal overlappings (TMK.m.730/II)
- Tez No: 145419
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 533
Özet
ÖZET Mülkiyet hakkı, sahibine en geniş yetkiler veren bir mutlak hak olmasına rağmen, sınırsız değildir. Mülkiyet hakkının tanıdığı yetkiler, hukuk düzeninin sınırları içinde kullanılabilir; bu sınırların aşılmaması ise, malikin yükümlülüğüdür. Taşınmaz mülkiyetinde de, malik, hukuk düzeninin sınırları içinde taşınmazını kullanırken ve işletirken başkalarına zarar vermemek zorundadır; malikin aksine davranışları, onun sorumluluğunu gerektirir. Malikin mülkiyet hakkını aşarak taşkınlıkta bulunması, Medenî Kanunumuzda, objektif esaslara dayalı kusursuz bir sorumluluk olarak düzenlenmiştir. 743 sayılı önceki Medenî Kanunumuzun 656. maddesinde, taşınmaz malikinin sadece hukuka aykırı taşkınlıklardan doğan sorumluluğu düzenlendiğinden, hukuka uygun taşkınlıklardan, taşınmaz maliki aleyhine herhangi bir sorumluluk öngörülmemişti. 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun 730. maddesinin birinci fıkrasında, malikin hukuka aykırı taşkınlıklardan doğan sorumluluğu aynen korunmakla birlikte, maddenin ikinci fıkrasında, taşınmaz malikinin hukuka uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan sorumluluğu, yeni hüküm olarak yer almıştır. Bu sorumluluğun doğması için, taşınmaz malikinin mülkiyet hakkını aşması, mülkiyet hakkının aşılmasından komşuların zarar görmesi ve nedensellik bağının bulunması şartlarının yan ıs ıra, taşkınlığın hukuka uygun ve kaçınılmaz (Kanunun ifadesiyle,“yerel âdete uygun ve kaçınılmaz”) olması da gerekmektedir. Şartların gerçekleşmesi durumunda, hâkim, zararların uygun bir bedelle denkleştirilmesine karar verebilir. Bu çalışmada, taşınmaz malikinin hukuka uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan sorumluluğu genel olarak incelendikten sonra, sorumluluğun koşulları olarak belirlenen, taşınmaz malikinin mülkiyet hakkını aşması, mülkiyet hakkının aşılmasının hukuka uygun ve kaçınılmaz olması, komşuların zarar görmesi ve uygun nedensellik bağı bulunması konulan ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Son olarak ise, sorumluluğun şartlarının gerçekleşmesi durumunda açılabilecek davalar ile sorumluluktan kurtulma konuları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although right of property is an absolute right providing the widest authorithy to its owner, it is not boundless or infinite. The authorithy provided by the property right, shall be only executed under the legal limitations and in accordance with law, whereas it's the burden of the owner not to overrride. Even for the immovable ownership, the owner is under the obligation not to cause any harm while using and running the said immovable. Otherwise, his libality will occur. In our Civil Code, the excess, overriding usage of the owner of the right of property is being regulated as a liability based on o bjective criterias. Since in our Civil Code numbered 743, article 656, only the liability depending upon the illegal excess of the property owner was being regulated, there was no legal responsibility source regulated for the legal overridings for the owner of the immovable property. However, in the current Civil Code numbered 4721, being in force since January 1st, 2002, in article 730, besides the illegal overlappings of the owner as regulated before, the unavoidable and legal overrtidings of the owner of the immovable property is aslo being handled and current as a new article. For being liable as regulated above, there shall be, an overlapping of the property right by its owner, occured loss of the neighbours and causal relation besides a legal but also an unavoidable interference (as stated in law,“in accordance with the local justice and unrefrainable”). When the conditions are being set, the judge will render a decision for the compensation of the losses in appropriate with the balancing costs. In this study, after working on the Iiabilty of the owner of the immovable property for the legal and unrefrainable overridings, the conditions of the responsibilty such as, overriding usage of the owner, legal and unavouidable overlapping, loss suffered by the neighbours and causal relation tried to be evaluated in detail. Lastly, the types of the actions that could be brought before the court and the conditions for being relieved from the responsibilty will be examined. VI