Kamu tercihi perspektifinden Keynesyen iktisat ve fonksiyonel maliye
Keynesian economics and functional finance from the perspective of public choice
  1. Tez No: 145466
  2. Yazar: GÜLCAN BAYRAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET John M. Keynes 1936 yılında yazdığı“İstihdam, Faiz ve Para Genel Teorisi”adlı kitabıyla iktisat biliminde önemli bir yere sahiptir. Özellikle, Klasik iktisadi görüşe yönelttiği eleştiriler ile ortaya attığı yeni kavram ve görüşler Keynes'in fikirlerinin akademisyenlerden politikacılara kadar birçok kişi ve kesim tarafından kabul edilmesini ve savunulmasını sağlamıştır. Ne var ki, bu görüşün bir takım eksiklikleri ve hataları bulunduğunu ileri süren iktisadî görüşler ve özellikle Kamu Tercihi Teorisi, Keynes'ten sonra ortaya çıkan iktisadi problemlerin kaynağının Keynes'in fikir ve düşüncelerinin pratiğe uygulanmasında yattığını savunmuşlar ve bu eksiklikleri ve yanlışlıklan açıklamaya çalışmışlardır. Çalışmanın ilk bölümünde Keynes İktisadı, Keynesyen İktisat ve Fonksiyonel Maliye incelenmiştir. Keynes'in İktisat Teorisi ele alındıktan sonra yaptığı çalışmalar incelenmiş, Klasik iktisatçılara yönelttiği eleştirilere ve ekonomi bilimine yaptığı katkılara değinilmiştir. Çalışmada daha sonra, Keynes'in teorisini birbirinden farklı şekilde yorumlayan ve kendilerine“Keynesyen”adı verilen iktisatçılar arasındaki bölünmelerin ne şekilde gerçekleştiği incelenmiş ve bunlardan Fonksiyonel Maliye, önerdiği ekonomi politikaları nedeniyle ön plana çıkmıştır. Bu açıdan ilk bölümün son kısmında Fonksiyonel Maliye konusu ayrıca incelenmeye değer bulunmuştur. Keynes'e eleştiriler yönelten okullardan birisi de yukarıda belirtildiği üzere Kamu Tercihi Teorisi'dir. Bu okulun Keynesyenler'e ve Fonksiyonalistier'e yönelttiği eleştiriler, iktisatçılara ekonomi politikalarına çok farklı bir perspektiften bakma imkanını sağlamıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Virginia Politik İktisat Okulu'nun öğretisi olan Kamu Tercihi Teorisi açıklanmış, bu teorinin Keynesyen politikalara ve Fonksiyonel Maliye'ye yönelttiği eleştiriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT John Maynard Keynes has an important place in economics with his book“ The General Theory of Employment, Interest and Money”that he wrote in 1936. From academicians to politicians, his ideas were accepted by many people because of his criticisms to“Classical Economists”and because of his new concepts and thoughts. Nevertheless, some political economy schools especially Public Choice Theory come up with the thought that this view has some failures and mistakes. Public Choice Economists defend the idea of some economic problems occured after Keynes due to the practice of Keynes' opinions and they try to explain what these failures and mistakes are. In the first part of this study, Keynes' Economy, Keynesian Economics and Functional Finance were evaluated. First, Keynes' economic theory, then his criticisms to“Classical Economic Theory”and his contributions to economics were explained. After that, the separation between economists refered as Keynesians who commands the Keynes' thoughts differently were explained. Because of their economy policy proposals, Functional Finance took a front seat and for this reason this subject was analysed in another section. As it mentioned before, Public Choice Theory made some sound criticisms to Keynesians' and Functionalists' political suggestions. The critics sent by this school promote a chance to the economists for looking at the economy policies and political actors from a different perspective. For this reason, in the second part of this study“Public Choice Theory”which is the main approach of Virginia Political Economy School was explained. Then finally, critiques of Public Choice Theory to the Keynesians' and Functionalists' was examined. VI