Avrupa Birliği'nin genişleme stratejisinin üç ülke (Romanya, Bulgaristan ve Türkiye) açısından analizi
Analyze of the European Union's enlargement strategy in the context of three countries (Bulgaria, Romania and Turkey)
  1. Tez No: 145501
  2. Yazar: BAŞAK CİVCİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Bu çalışma; Avrupa Birliği'nin (AB) genişleme stratejisini Bulgaristan, Romanya ve Türkiye açısından ele almakta ve bu ülkelerin genişleme sürecindeki konumlarını incelemektedir. Türkiye; AB ile ilişkilerinde, Bulgaristan ve Romanya'ya göre çok daha uzun bir geçmişe sahip olmasına rağmen, genişleme sürecindeki konumu itibariyle bu ülkelerin gerisinde kalmıştır. Bulgaristan ve Romanya için katılım tarihi 2007 olarak belirlenirken, Türkiye için henüz müzakerelere başlama tarihi belirlenmemiştir. Türkiye için müzakerelerin başlamasına 2004 yılı ilerleme raporu dikkate alınarak karar verilecektir. Çalışmada, öncelikle söz konusu üç ülkenin AB ile ilişkilerinin başlangıcından günümüze kadar geçirdikleri süreç ortaya konulmuş ve genişleme sürecindeki bugünkü konumları ele alınmıştır. Bu aşamada; komünizmin çöküşünden sonra AB 'ye yönelen Bulgaristan ve Romanya'nın; uzun yıllardır Türkiye'nin başaramadığı ilerlemeyi kısa sürede başarmasında bu ülkelerin kendi çabalarının yanında, daha çok AB'nin desteğinin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Türkiye'nin, genişleme sürecinde geride kalmasında ise, genişleme sürecinde ilerlemek için gerekli AB desteğinin diğer ülkelere göre sınırlı olması ve bazen de AB'nin Türkiye'ye karşı izlediği tutarsız politika etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study handles the enlargement strategy of the European Union (EU) in the perspective of Bulgaria, Romania and Turkey and analyses the situation of these countries in the enlargement process. Although Turkey has a much longer history than Bulgaria and Romania in its relations with the EU, it has lagged behind these countries regarding its situation in the enlargement process. While the accession date for Bulgaria and Romania was determined as 2007, the date for starting accession negotiations for Turkey hasn't been determined yet. If it is decided in the light of 2004 regular report that Turkey fulfils the Copenhagen political criteria, the EU will open the accession negotiations with Turkey. In this study, the process that these three countries have lived since the beginning of their relations with the EU and the current situations in the enlargement process are examined. In this stage, it is concluded that the encouragement of the EU rather than their own efforts has been determinant on the success of Bulgaria and Romania which turned towards the EU after the collapse of communism, on realizing such a progress in a short period that Turkey has not been able to achieve for many years. The necessary EU support for progress in the enlargement process has been limited for Turkey compared with the other countries and sometimes inconsistent policy of the EU towards Turkey have been effective on Turkey's behind remaining. VI