Bitlis yöresi ziyaret fenomeni ve ziyaret yerleri
The visiting phenomen in Bitlis surroundings and visiting places
  1. Tez No: 145516
  2. Yazar: EMİNE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİTLİS YÖRESİNDE ZİYARET FENOMENİ VE ZİYARET YERLERİ Emine YILDIRIM Danışman: Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN 2004-SAYFA-73 Jüri : Prof. Dr. Aü Rafet ÖZKAN : Yrd. Doç. Dr. Cengiz GÜNDOĞDU : Yrd. Doç. Dr. Kemal POLAT Türk toplumunun yaşadığı coğrafyada, dini cazibeye sahip ziyaret yerleri, geçmişten günümüze önemli bir fonksiyon icra etmektedir, insanın, hayat boyunca karşı karşıya kaldığı hastalıklar, ihtiyaçlar, imkansızlıklardan doğan bu kültürel miras, bir değerler bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmamız, bir giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmamızda Bitlis'te ziyaret fenomeni üzerinde durulmuştur. Daha sonra Bitlis il merkezi ile buraya bağlı kasabalar ve köylerdeki ziyaret yerleri ve bunlarla ilgili çeşitli inanç ve uygulamalar incelenmiştir. Bitlis'te pek çok ziyaret yeri vardır. İnsanları bu kutsal yerleri ziyaret etme amaçlarından bazılarının, çocuk sahibi olma, evlenme, sınav kazanma, iyileşme gibi arzular olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE VISITING PHENOMEN IN BİTLİS SURROUNDİNG AND VISITING PLACES Emine YILDIRIM Supervisor: Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN 2004-PAGE-73 Jury : Prof Dr. Ali Rafet ÖZKAN : Yrd. Doç. Dr. Cengiz GÜNDO?DU : Yrd. Doç. Dr. Kemal POLAT Places of visit that have religious attribute have carried out important function from past to now in the geography that Turkish society have been lived. This cultural inheritance for illness, needs and the impossibilities that have been faced in the human life usually come to the fore as a values. The study includes an introduction, two parts and a result. The holy places, as well as the beliefs and their practices related to them, which are comonly visited by people in the central part of Bitlis as well as in the areas and in villages around Bitlis were introduced, there are many sacred places in Bitlis. In these places, it is being sacrificed and prayed and some people vow flags and written expression reguest and glued the stones on the wall. We can tell some aims of the visit of the religious places: to have owner of child, to have chance of marriage, to win an examination, to get better.