Security in the Third World
Üçüncü Dünya'da güvenlik
  1. Tez No: 145524
  2. Yazar: GÜLDEN ÖZGEDİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu tez, Soğuk Savaş döneminden günümüze Üçüncü Dünya' da güvenlik düşüncesinin gelişimini ele almaktadır. Bu amaçla, Üçüncü Dünya güvenliği konusunun çalışılmasında üç ana yaklaşımı (geleneksel, Üçüncü Dünya ve eleştirel) incelemektedir. Tez, siyasal realizm üzerine kurulu olan ve Üçüncü Dünya güvenlik sorunlarını süpergüç mücadelesinin yalnızca bir uzantısı olarak gören geleneksel (Soğuk Savaş) güvenlik yaklaşımlarına eleştirel bir genel bakışla başlamakta ve bu yaklaşımların Üçüncü Dünya devletlerinin ve insanlarının güvenlik sorunlarım nasıl marjinalize ettiğini göstermektedir. Ardından, geleneksel yaklaşrmlann indirgemeci anlayışını, Batı-merkezci yapısını ve askeri-odaklı karakterini sorgulayan Üçüncü Dünya güvenlik yaklaşımlarının katkılarım incelemektedir. Tez, üçüncü olarak, güvenliği eleştirel bir bakış açısıyla ele alan akademisyenler tarafından Üçüncü Dünya güvenlik yaklaşımlarına yöneltilen eleştirileri incelemektedir. Eleştirel güvenlik akademisyenlerinin çalışmalarına dayanarak tez, güvenlik olgusunun, devleti yalmzca bir araç olarak algılayarak bireylerin ve sosyal grupların güvenlik gereksinimlerine öncelik veren bir anlayışla kavramsallaştmlması gerektiğini ileri sürmektedir. Tez, duruma özgü tarihsel, sosyal ve siyasal koşullara duyarlı olan, ancak bunun yanısıra küresel bir perspektif benimseyen yaklaşımların Üçüncü Dünya' da güvenlik sorunun akademik olarak çalışılmasmdaki öneminin altım çizerek sonuçlanmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis traces the development of thinking about security in the Third World from its Cold War past to its post-Cold War present. For this purpose, it examines three main approaches (traditional, Third World and critical) to the study of security in the Third World. It begins with a critical overview of political realism-based traditional (Cold War) approaches to security which treated Third World security problems as a mere extension of the superpower rivalry and shows how this served to marginalize the security concerns of Third World states and peoples. Next, it examines the contributions of Third World security scholars whose studies challenged the reductionist understanding, Western-centric character and military- focus of traditional approaches by theorizing security. Thirdly, the thesis examines the criticisms directed at Third World approaches by the students of critical security. Drawing upon the works of critical security scholars, the thesis argues that security should be conceptualized in a way that perceives the state as a means of security and gives primacy to the security needs of individuals and social groups. It concludes by underlining the importance of recognizing specific historical, social and political conditions of different contexts while adopting a global perspective for the academic study of security in the Third World.