Design and implementation of a spelling checker for Turkish
Türkçe metinlerde sözcük yazımı kontrolünün tasarımı ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 14554
  2. Yazar: AYŞİN SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL OFLAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET TÜRKÇE METİNLERDE SOZCUK YAZIMI KONTROLÜNÜN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİMİ Aysın Solak Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Kemal Of lazer Haziran 1991 Günümüzde, kişisel bilgisayarların ve iş istasyonlarının kullanımının gittikçe artması doküman hazırlamakta kullanılan yöntemleri de etkilemektedir. Ke lime işlemciler, dokümanları düzenlemek ve genel olarak kalitelerini arttırmak için pek çok işlev sunmaktadırlar. Bilgisayarların doküman hazırlamak için kullanımı Türkiye'de de gittikçe artmaktadır; ancak kullanılan kelime işlemcilerde Türkçe için sözcük yazımı kontrolü gibi bazı işlevler bulunmamaktadır. Türkçe pek çok dilden farklı bir dil olduğu ve bir takım zorluklar çıkardığı için, bu dilde sözcük yazımı kontrolü başlı başına ilginç bir problemdir. Bu tezde, Türkçe metinlerde sözcük yazımı kontrolü için gerçekleştirilen ve değişik kelime işlemcilere uyarlanabilecek bir yazılım ve tasarımı sunulmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A SPELLING CHECKER FOR TURKISH Ayşm Solak M.S. in Computer Engineering and Information Sciences Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Kemal Of lazer June 1991 Proliferation of personal computers and workstations that bring computing power to users of all levels has influenced how people prepare documents. Word processors offer numerous functionalities for formatting documents, and in general improving their presentation quality. In Turkey, computers are in creasingly being used for document production; but word processors used lack various tools like spelling checkers specific to Turkish. The problem of spelling checking is very interesting in itself, as Turkish, being very different from many languages, presents special challenges and problems. In this thesis, the design and implementation of a spelling checker for Turkish, which can be incorpo rated into word processing applications, is presented. m