Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yazma becerisine yönelik sanatsal etkinlik tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of art-based activities for writing skills in Turkish as a foreign language teaching
- Tez No: 971164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Sanat entegrasyonu, sanatın disiplinlerarasılık doğrultusunda eğitim-öğretim süreçlerine dâhil edilmesidir. Sanatın dil öğretimine entegre edilmesi, öğrencilerin hedef dili anlamlı, estetik ve çok boyutlu bir bağlamda öğrenmelerini sağlayarak dil becerilerinin gelişimini destekler. Bu çalışmada, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yazma becerisini geliştirmeye yönelik sanatsal etkinliklerin tasarlanması ve uygulanması amaçlanmıştır. Sanatsal etkinlikler, Avrupa Ortak Başvuru Metni ve Türkiye Maarif Vakfı Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı doğrultusunda eylem odaklı yaklaşım ve yapılandırmacı yaklaşım esas alınarak tasarlanmıştır. Etkinlik tasarımında pandomim, kolaj, tablo, müzik, resim, origami, masal olmak üzere yedi farklı sanat unsuru kullanılmıştır. Çalışmanın uygulama aşaması, tasarlanan sanatsal etkinlikleri değerlendirmek için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile desenlenmiştir. Çalışma grubu, A1.2 seviyesinde Türkçe öğrenen 40 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Sanatsal etkinlikler, yedi hafta boyunca 50 dakikalık ders süresinde uygulanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak dokümanlar (öğrencilerin hazırladığı yazılı ürünler) ve anket formu (kapalı ve açık uçlu sorular) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel istatistik analizi ve içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre sanatsal etkinliklerin yazma becerisinde kullanımı, öğrencilerin ifade gücünü ve özgünlüğünü geliştirmiştir. Öğrenci metinleri, etkinlik sorularına ve yönergelere uygun olup anlamlı ve anlaşılır bir içeriğe sahiptir. Metinlerde dil bilgisi ve yazım yanlışları bulunmasına rağmen, metinlerin anlam bütünlüğü ve tutarlılığı korunmuştur. Öğrenci görüşlerine göre sanatsal etkinliklerin“yaratıcılık, iş birliği, motivasyon, rahatlama, pekiştirme ve geliştirme”gibi bilişsel, duyuşsal ve sosyal katkılar sağladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak tasarlanan sanatsal etkinliklerin, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yazma becerisini geliştirmek için kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Art integration is the inclusion of art in educational processes in line with interdisciplinarity. Integrating art into language teaching supports the development of students' language skills by enabling them to learn the target language in a meaningful, aesthetic, and multidimensional context. This study aims to design and implement art-based activities to improve writing skills in teaching Turkish as a foreign language. Activities were designed based on the action-oriented approach and the constructivist approach in accordance with the Common European Framework of Reference for Languages and the Turkish as a Foreign Language Teaching Program of the Turkish Maarif Foundation. Seven different art elements—pantomime, collage, painting, music, drawing, origami, and fairy tales—were used in the activity design. The implementation phase of the study was designed as a case study, one of the qualitative research methods, in order to evaluate the designed activities. The study group consisted of 40 tertiary level students learning Turkish at A1.2 level. The art-based activities were carried out for seven weeks during 50-minute class sessions. Documents (students' written products) and a questionnaire (including closed and open-ended questions) were used as data collection tools. The data obtained were analyzed using descriptive statistical analysis and content analysis. According to the research findings, the use of art-based activities in writing skills improved students' expressive power and originality. Student texts complied with the activity questions and instructions and contained meaningful and comprehensible content. Although grammatical and spelling errors were present, the overall coherence and integrity of the texts were preserved. Student opinions indicated that art-based activities provided cognitive, affective, and social contributions such as creativity, collaboration, motivation, relaxation, reinforcement, and development. In conclusion, it can be stated that the designed art-based activities can be used to improve writing skills in teaching Turkish as a foreign language.