Geçmişten günümüze Kıbrıs sorunu ve çözüm yollarına ilişkin çabalar
The Cyprus question from the past to the present and the efforts regarding the ways to solve it
- Tez No: 145615
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL YOZGAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Kıbrıs Sorunu ve bu sorunun çözüm yollarına ilişkin olarak hazırlanan bu çalışmada, Kıbrıs Sorunu'nun tarihi süreci, sorunun uluslararası alana kayması, Kıbrıs Barış Harekatları, Uluslararası Antlaşmalar ve Birleşmiş Milletler öncülüğünde girişilen Annan Planı ile Kıbrıs- Avrupa Birliği ilişkileri incelenmektedir. Birinci bölümde Kıbrıs Adası'nın tarihi geçmişi, Kıbrıs Sorunu'nun ortaya çıkışı ve sorunun uluslararası alana kayması anlatılmaktadır. İkinci bölümde Kıbrıs Barış Harekatları ve sonuçları ile KKTC'nin kuruluşu irdelenmektedir. Üçüncü bölümde Türkiye ve Kıbrıs ile Yunanistan ve Türkiye arasındaki çatışma ve işbirliği değerlendirildikten sonra, Kıbrıs Sorunu'nun çözümüne yönelik öngörülen Annan Planı ayrıntıları ile sunulmaktadır. Dördüncü ve son bölümde ise Kıbrıs-Avrupa Birliği ilişkileri, ilişkilerde gelinen son nokta ve Avrupa Birliği-Kıbrıs ilişkilerinin Türkiye'ye etkilerine değinilmektedir. Ayrıca sorunun çözümü konusundaki öneriler ve sonuç kısmı da bu bölümde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, which is prepared on the Cyprus Question and the ways to solve it, historical process of the Cyprus Question, its extension into the international areas, the Cyprus Peace Operations, international agreements, the Annan Plan pioneered by the United Nations and the Cyprus-European Union relations are examined. In section one, the history of the Cyprus Island, eruption of the Cyprus Question and extension of it into the international areas are explained. In section two, the Cyprus Peace Operations, their results and the establishment of the Turkish Republic of Northern Cyprus are studied. In section three, the Turkey-Cyprus and Greece-Turkey cooperations and conflicts are assessed; the Annan Plan suggested to solve the Cyprus Question is presented in detail. In the fourth section, the Cyprus-European Union relations, current status of the relations, and the effects of the Cyprus-European Union relations on Turkey are mentioned. Furthermore, suggestions to solve the question and the results are also dealt with in this section.