İlaç mümessillerinin çalışma koşulları (Sivas örneği)
Working conditions of medicament represantatises in Sivas
  1. Tez No: 145614
  2. Yazar: BANU ÖZBUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
*. i ÖZET İlaç endüstrisi bütün ilaç ürünlerini, uluslar arası düzeyde kabul edilmiş imalat standartlarına uygun ve güvenilir kalitede imal edilip pazarlanarak insan sağlığının daha iyi duruma getirilmesine katkıda bulunmakla yükümlüdür. (Bu yükümlülük çerçevesinde ilaç endüstrisi, sağlık mesleği mensuplarına ürünleri konusunda doğru bilgi ve eğitim verme zorunluluğunda, ilaç mümessillerinin reçeteli ilaçların tam olarak nasıl kullanılacağını açıkça anlamalarını sağlama sorumluluğundadır.) İnsanlara en çağdaş ve güvenilir ürünler sunmayı görev edinen ilaç endüstrisinde, hızla gelişen rekabet ortamında bu tanımları yapmakla görevli ve sayıca oldukça fazla ilaç firmaları vardır. Bu firmalar sürekli gelişen ilaç pazarında, varlıklarını devam ettirebilmek için nitelikli tıbbi satış mümessilleri istihdam etmektedirler. Günümüz koşullan içinde ilaç firmaları ve temsilcileri, Türkiye'de faaliyet gösteren diğer sektör çalışanlarından, insan sağlığına hizmet ettikleri için daha ayrıcalıklıdırlar. Bu sektör içinde bir ilaç 12-15 yıl süren bir süreç içinde geliştirilmekte ve piyasaya çıktıktan sonra 5-8 yıl daha gelişme faaliyeti devam etmektedir. Ve 2000 yılı verilerine göre bir ilacın geliştirilmesinin maliyeti 500 milyon dolar ile 800 milyon dolar arasındadır. Maliyeti ve geliştirilme süresi bakımından önemli yer tutan ilacın Türkiye'de ve yurt dışında pazarlanmasını yapmakla görevli olan ilaç firmaları ve satış mümessilleri, diğer sektörlerde etkinlik gösteren satış elemanlarından ekonomik ve çalışma ilişkileri balonundan, sektörün niteliği itibariyle farkı bir yapıya sahiptir. Bu farklılıklarından dolayı, ilaç pazarında istihdam edilen 8000' e yakın ilaç mümessilinin, Türkiye ekonomisindeki yeri ve çalışma koşulları, bu çalışmada incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal olarak satış, tıbbi satış, mümessillik kavramlarından bahsedilerek, tıbbi satış mümessillerinde olması gereken bilgi ve yetenekler, yapmakla yükümlü oldukları görevler ve ilaç endüstrisi sektöründeki kuruluşlardan kavramsal olarak bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'deki ilaç sektöründe üretim, tüketim, istihdam, yatırım, ihracat-ithalat, Ar-Ge ve ilaç fiyat düzeylerinden bahsedildikten sonra, Türkiye'de faaliyet gösteren ilaç firmaları ve bunların arasında sektörde önemli yer tutan yerli-yabancı firmalarınII tarihçelerine ve sektördeki yerlerine değinilerek şirket yapılan incelenmiştir. Ayrıca insan kaynaklan, politikaları incelenerek, tıbbi ilaç tanıtım ilkelerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, Sivas'ta faaliyet gösteren ilaç firmalarında çalışan, tıbbi satış mümessilleri ile gerçekleştirilen görüşme sonuçlan bildirilmektedir. Dördüncü bölümde ise, yapılan uygulama sonuçlarına göre tıbbi satış mümessilleriyle ilgili elde edilen kişisel, mesleki, ekonomik ve çalışma koşullarına yönelik bulgular değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The medicament industry strise to give the medicament products as the best quality and service in international standards and they contribute to better human health by marketting.By this liability, the medicament industry will give any information and education to the medical comminity (medical represantatise,doctors,pharma ast.) about their medicament products. So these persons have to understand how to use clearly about the recipe medicines.There are a lot of medicament firms in the medical industy and there is competing among them. So that firms have to employed quality medical represantatises in developing medical industry. Nowadays the medicament firms and their medical represantatises are different from other business sectors represantatises because of their important services to human health in Turkey.In that sector, one medicine back up in 12-15 years than the medicine to put on the market but the developing terms will continue for 5-8 years too. And for 2000 years price datas one medicine to develops about 500-800 million U.S. dollars.The must important factor, the production and additional cost of the medicine is related to developing terms in Turkey and abroad, the medicament firms and their represantatises have to responsiple to marketting and also they have different structures by wages and working standarts with the other sectors' represantatises. Therefore in medical market employed about 8000 medical represantatises in Turkey. In first stage, we consider the conceptional selling medical selling represantatises and the medical represantatises knowledge,capability and their responsibilities. In second stage, we consider production,consumption, employment, investment,export-import and medicine price index in turkish companies,thier stories,structures among them.Furthermore, human resurces,their politics and the advertisement principle of the medicament companies. In third stage, we applied the regutiation method to medical represantatises in Sivas.In addition the application results will shown.In the last stage, according to the results of medical represantatises,their accupational, personal information, economic and working condition will evaluate.