KOBİ'lerin pazarlama problemlerine yönelik olarak internet aracılığıyla ihracat açılımı ve Sivas ilinde bir uygulama
Exporting expension with Internet devoted to marketing problems of SME's and a practise in the city Sivas
  1. Tez No: 145616
  2. Yazar: EYUP AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Globalleşen dünya rekabeti her geçen gün daha da artırmaktadır. Rekabet sadece büyük ölçekli çok uluslu işletmeler için değil aynı zamanda Kobi'ler içinde bir zorunluluktur. Bu rekabet ortamındaki basan için temel unsur pazar oluşturma veya ürünleri mevcut pazarlara ulaştırmaktır. Kobi'lerin pazar oluşturma yeteneklerinin kısıtlı olduğu bir gerçektir. Özellikle imalat sanayiinde faaliyet gösteren Kobi'lerin bu imkanları daha da sınırlıdır. Bu durumda yapılması gereken pazara ulaşmaktır. Kobi'ler yapılan itibariyle kendilerine yakın olan bölgesel ve ulusal pazarlara ulaşabilmekte ve dış pazara ulaşmada ciddi sorunlar yaşamaktalar. Bunun temel nedeni dış pazarlamaya yönelmelerinde pasif bir rol oynamalarıdır. Dolayısıyla Kobi'lerin ihracat yapabilmesi için uygun taleple karşılaşmaları gerekmektedir. Ancak bir çok Kobi talebe ulaşma noktasında internetin sağlayacağı avantajların farkında değildir. Bu çalışma ile ihracat yapan ve yapmayan Kobi'lerin temel ayrım noktalan ve bu aynımda internet temelli uygulamaların etkili olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In the globalizing world, competition is growing day by day. Competition is not a necessity just for big multinational firms, but also for SME's. In this competitive environment creating the market or supplying the good to emerging markets is the key for succes. It is obvious that SME's market creating ability is limited. Particularly the SME's which are activating in the production industry are more limited at creating new markets. In this condition the thing what to do is reaching the emerging markets. SME's are going on their activities in the closer local or national markets and having difficulties at reaching foreign markets because of their structural properties. Their playing a passive role is the main reason for this. Consequently they have to meet with the demand for exporting. But most of the SME's are not aware of the internet's advantages for the ways to reach the demand. With this study it is tried to determine the main points for discriminating the exporter and non-exporter firms and if the internet based applictaions are effective or not for this discrimination.