Hazine-i Fünûn dergisi (2.yıl, 1-26. sayılar) (inceleme ve seçilmiş metinler)
Magazine of Hazine-i Fünûn (2nd year the numbers from 1 to 26)
- Tez No: 145621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Toplum hayatının temeli olan kültür, gazete ve dergilerle içinde bulunan zamanı olduğu kadar gelecek nesilleri de aydınlatıyor. Bu yayınların incelenmesi bize eski kültürümüzle ilgili yeni bilgiler verir. 1893-1895 yılları arasında yayımlanan Hazine-i Fünûn mecmuası üzerinde yaptığımız çalışma da bu açıdan değerlendirilebilir. Bu çalışmada Hazine-i Fünûn'un 9 Muharrem 1312-6 Receb 1312 tarihleri arasında yayımlanan 26 sayısı ele alınmıştır. Derginin fotokopileri Milli Kütfiphane'den temin edilerek, bu sayılarda yayımlanan bütün yazdar incelenmiş ve yazarlarla ilgili gerekli araştırmalar yapılmıştır. Bütün yazılar - imzasız olanlar da dahil - konularına göre tasnif edilmiştir. Hazine-i Fünûn 'da yer alan bazı yazılar derginin edebi anlayışı ortaya koymak amacıyla Latin harflerine aktarılmıştır,, İstibdat yıllarımda yayımlanmış olan Hazine-i Fünûn başlık altı yazısında da belirtildiği gibi“Fenni ve edebi bir gazete”olarak yayımlanmış ve başyazarlığını da Faik Reşad yapmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Culture is the basic principle of the society. Thanks to magazines and newspapers, culture iUumunates the future. The examination of these magazines and newspapers gives us new information about culture. So we studied the magazine by the name of Hazine-i Ffinûn which was published during the period 1893-1895. In our study, we examined twenty-six magazines which were published between 9 Muharrem 1312 and 6 Receb 1312. The photocopies of these magazines were taken from Milli Library. The articles in these magazines were examined in a detailed way. The writers of these articles were researched. All of these articles including anonymous ones were classified according to the topics «ad weiters. Some articks especially literary ones were written in Latin alphabet The magazine of Hazine-i Ffinun which was published in prohibited years during the area of II.AbdfiIhamit doesn't discuss politics in its articles. The head writer of the magazine is Faik Reşad.