Sûzi Divanı (tenkitli metin neşri)
Divan-ı Sûzi
- Tez No: 145620
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
ÖZET Süzî Ahmed Efendi, onsekizinci yüzyıl sonu ile ondokuzuncu yüzyıl ilk yansında yaşamış Türk şairlerindendir. (1179-1246 ) (m: 1765-1 830) tarihleri arasmda yaşamıştır.Şeyh Şemseddin Sivasî soyundan olup, Sivas'ta yaşamıştır yaşammı Sivas'ta geçirmiş; Halveti Tarikatı Sivas şubesi olan Şemsiyye kolu şeyhliğinde bulunmuştur. (1246 m: 1830 ) Sivas 'ta vefat etmiş; Şemsedin-i Sivasî kabri naziresine defnedilmiştir. Divan-ı Süzî, aşk ve tasavvuf konularını, toplum ve tabiat unsurla nyla birleştirerek, divan şiirinden etkilenmiş, Tekke Edebiyatı tarzında şiirler yazmıştır. Çalışmamızda transkripsiyonlu metnini verdiğimiz eserin üç nüshasını ele alıp inceledik. Eser latin harfleriyle günümüz türkçesine çevrilmiştir. Eseri girişten sonra iki bölüm halinde ele aldık. İlk bölüm; eserin içerik özellikleri ve şairle ilgili bilgiden oluşmakta; ikinci bölümde de tenkitli metne yer verilmektedir. Son olarakta kaynakça eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Süzî Ahmed Efendi (1179-1246 A.H), (1765-1 1830 A.D) is one of the turkish poets who lived between the last of the 18th. and the first half of the 19th centuries. His line age descends from Sheikh Şemseddin Sivasî and he lived in Sivas. He be came a sheikh (1246 A.H/1830 A.D), a kind of top order in sufism, in Şemsiyye that is, one of the sufi sect of the Halveti. He diad in Sivas and was buried in a tomb which close to the Şemseddin-i Sivâsî's grave. Divan-ı Süzî is a poetry work that consisted of love, sufism, socialond nature subjects and a kind of Classical Turkish Literature which is written in Turkish. We studied in this research its three copies and gave its transcription. The work was translated into current Turkish. After an intro duction, we studied the work in two chopters. In the first chopter, we gave information about the work's contend and poet's life.second chopter is dealing with the work's analysed text. After that, we put the references.