Yozgat yöresindeki dini ziyaret yerleri ile ilgili bir inceleme
A research about the sacred places of Yozgat
  1. Tez No: 145625
  2. Yazar: EBUBEKİR KOÇAKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bu çalışmada Yozgat ili sınırları içinde bulunan ziyaret ve adak yerleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Giriş kısmında daha iyi anlaşıla bilmesi için Yozgat'ın tarihi gelişimi hakkında bir takım bilgiler verilmiştir. Araştırma iki bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Yozgat'a bağlı ilçeler ve bu ilçelere bölümde Yozgat merkez, merkeze bağlı bucak ve köylerdeki ziyaret yerleri ile ilgili bağlı olan bucak ve köylerdeki ziyaret yerleri ele alınmıştır. Araştırma sonunda Yozgat yöresinde bulunan köylerden alevi ve sünni olanlar tablo halinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The sacred places were mentioned in this study. In the introduction part a historical view of Yozgat is given to tell the them in details The researech is divided into two parts. In the first part the towns and villages of Yozgat were searched. And in the secand part other places were searched. At the end of the study two different sects“Alevi”and“ Sünni”villages of Yozgat were given.