İslam Hukukunda evlilik-velayet ilişkisi
The marriage-guardianship relation in the Islamic Law
- Tez No: 145624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ERTURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, evlilikte velayet konularım ele aldık. Velayetin kaynağı, tarifi ve kısımlarını açıklamaya çalıştık. Birinci bölümde, velayetle ilgili ayetleri, ayetlerle ilgili müfessirlerin görüşlerini, hadisleri ve hadisler ile ilgili muhaddislerin görüşlerim ele aldık ve değerlendirmeye çalıştık. Birinci kısımda ayetleri ele aldık Bundan maksadımız ayetlerle ilgili müfessirlerin görüşlerini tespit etmek, yani öncekilerin bu konudaki değer yargılarını belirlemektir. Ayrıca fakihlerle müfessirlerin farklı görüşlere sahip olup olmadıklarım ortaya koymaktır. Bu bakımdan müfesshierle fakirler arasında esasa tesir edebilecek farklı fikirlere tesadüf edemedik. ikinci kısımda hadisleri ve hadis sarihlerinin görüşlerini zikrettik. Hadis ve hadis sarihleri ile ilgili olarak da müfessirlerle ilgili söylediklerimizi aynen tekrar edebiliriz: Onlar da hadisleri yorumlarken genellikle mezheplerin görüşlerini zikretmektedirler. Bu bakımdan fakihlerin görüşleriyle muhaddislerin görüşleri arasında esaslı fark göremedik. Tezimizin ikinci bölümünde, evlendirilecek kimseler konusunda mezheplerin görüşlerine yer vermeye çalıştık. Bu bölümün birinci kısmında mezheplerin, küçüklerin evlendirilmesi hususunda baba, dede ve diğer veliler ile alakalı görüşlerine, ikinci kısmında ise büyüklerin evlendirilmesi hususunda mezheplerin veliler ile alakalı görüşlerine yer vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Our thesis is composed of an introduction and two parts. İn the introduction part, we dealt with the subject of legal guandionship in marriage and we tried to explain the sourc of legal guardianship, its definition kinds. İh the first part of the tthesis we dealt with the Qur'anic verses related to guardianship, the opinions of some interpretators of the Qur'an on it, the prophetic traditions (hadiths) and the opinions of their narrators. Our aims is to determine their opinions and to display wether the interpretators of the Qur'an and experts on the islamic Law (fuqaha) have different opinions on the subject. At the end our search, we culd not find different opininons between the interpretators and fuqaha whivh culd have an effect on the base. İn the second part, we mentioned the prophetic traditions and the opinions of their explainers. Here, we can repeat what we said about the interpretators of t^be Qur'an. İn general they have been repeating the opinions of the schools of fiqh while interpretating the traditions (haditsh). İh this respect, we could not see a significiant difference between the fuqaha and haditsh narrators. İn the third part of the thesis, we tried to give place to the opinions of the schools of fiqh about thouse who can be married legally. We dealt with opinions of theseschools on the marriage of children and on their father, gradfether and other legal guardians. And then, we gave place to the opinion of the schools of fiqh on the, marriage of adults and on their guardians.