Dördüncü ve beşinci sınıf Türkçe öğretiminde materyal geliştirme
Material development in Turkish language teaching for fourth and fifth classes
  1. Tez No: 145630
  2. Yazar: ÖNDER POTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Türkçe derslerinde temel hedef dinleme, okuma, konuşma, yazma, dil bilgisi ve yazı becerilerini öğrencilere kazandırmaktır. Bu dil becerilerinin öğrencilere kazandırılması sürecinde yapılacak öğretim etkinlikleri öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Bu öğretim etkinliklerinin içerisinde yer alan araç ve gereçlerin kullanımı ve öğretim materyali geliştirme çalışmaları becerilerin kazandırılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Günümüz eğitim sisteminde konuya, dersin amacına, öğrencinin seviyesine uygun hazırlanacak bir öğretim materyali her ders için gerekli hale gelmiştir. Araştırmamızda İlköğretim 4. ve 5. sınıf Türkçe eğitimi ve öğretimi hedef olarak belirlenmiştir. Tezin başlıca bölümleri Türkçe öğretimi, Türkçe öğretiminde araç ve gereç kullanımı, 4. ve 5. sınıf Türkçe öğretimi ve materyal geliştirme, 4. ve 5. sınıf Türkçe öğretimi için hazırlanmış öğretim materyalleri olarak tespit edilmiştir. Türkçe öğretiminde öğretim materyali geliştirme ve bilgisayar teknolojisinin Türkçe öğretiminde kullanılması üzerine bilgiler verilmiştir. Bu açıklamalar ışığında tespit edilen bazı eksiklikler ve öneriler sonuç bölümünde belirtilmiştir. Araştırmada Türkçe öğretiminde kullanılacak eğitim teknolojisinin önemi üzerine açıklamalar yer almaktadır. İlköğretimde kullanılan Türkçe eğitimi programı ile araç ve gereç kullanımı ve öğretim materyali geliştirme arasındaki ilişki ortaya konmuştur. 4. ve 5. sınıf Türkçe öğretimi için geliştirilecek bir öğretim materyalinde bulunması gereken özellikler tespit edilmiş ve bu materyaller çeşitli örneklerle somut olarak belirtilmiştir. Türkçe öğretimi ve eğitim teknolojisi uzmanlarının birlikte çalışması halinde Türkçe öğretiminde eğitim teknolojisinin kullanımı üzerine önemli çalışmaların yapılabileceği üzerinde durulmuştur. Türkçe ve sınıf öğretmenlerine yönelik eğitim teknolojisinin kullanımı ile ilgili yapılacak hizmet içi eğitim kurslarının sağlayacağı yararlar üzerine açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The main target of the Turkish lectures is to provide skills on speaking, writing, reading, and grammar to students. Teaching activities through the education in order to improve the skills of students is going to ease learning. Efforts to improve teaching materials and usage of tools in the teaching activities take an important place in order to increase students' skills. Education materials adequate with subjects, aims of lectures, and level of students for each lecture have become a mandatory. Turkish lecture education and training in the 4th and 5th years students in the primary schools have been chosen as the subject of this thesis. The main parts of this thesis are the used aids for teaching Turkish, Turkish language education and material development for 4th and 5th grade students, and developed education materials for Turkish language education for 4th and 5th grade students. In addition to these, some information on developing education materials for and computer usage on Turkish language education have been given. Some shortages and suggestions under the light of these information have bee introduced in the conclusion. In our research the importance of technology usage in education takes also a part. The relationship between Turkish education program and using aids in the education and development of educational aids have been emphasized. What the features of a teaching aid must be for 4th and 5th grade students who take Turkish language education have been determined and these materials have been concretized with some examples. The possibilities on the important developments that can be achieved in the case of collaboration between professionals on Turkish education and teaching technologies have been discussed. Some explanations and advantages of the in-service training courses on the subject of application of technologies in education take also place in this work.