Using suprasegmental phonology in English language teaching
Yabancı dil öğretiminde parçalarüstü sesbirimlerin kullanımı
- Tez No: 81853
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET Öğrencilerin profesyonel meslek hayatlarında standardı yüksek bir konuşma İngilizce'sine ihtiyaçları olduğundan, bu çalışma, öğretmen eğitimcilerine ve geleceğin İngilizce öğretmeni olacak öğrencilere yardımcı olacak şekilde düzenlenmiştir. Dilin üst parçaları öğrenilmesi en zor olan kısımlarıdır ve ana dilleri İngilizce olan kişilerle pratik yapamayan öğrencilerin konuşma dilinin bu esas özelliğinde dezavantajlı duruma düşmeleri kuvvetle ihtimaldir. Bu açıdan, dilin üst parçalarından kavşak, vurgu ve tını ikinci dili İngilizce olan kişiler tarafından doğru bir şekilde öğrenilmemektedir. Birinci bölümde çalışmanın temeli anlatılarak, başından sonuna kadar tartışılan problem ve onun hipotezleri göz önüne serilmiştir. Bölüm ikide konu üzerine şimdiye kadar yazılan kaynaklar gözden geçirilerek genel olarak tonlama çalışmalarının kısa bir özeti verilmiş ve ses düzgünlüğü öğretiminin daha detaylı bir özeti ile tarihi, kullanılan teknikleri ve başarısını etkileyen faktörlerine geçilmiştir. Üçüncü bölüm ses düzgünlüğü ve tonlamanın parçalar üstü öğelerini inceleyen esas bölümdür; bu öğeleri bağlantı, benzeşme, eksiltme, büzülmeler, hece indirgemesi ve uzatımı; bunlara ek olarak, birlikte tonlamayı meydana getiren kavşak, vurgu ve tını olarak sıralayabiliriz. Dördüncü bölümde bir önceki bölümün analizleri kullanılarak sınıf kullanımına yönelik aktivite ve alıştırmalar düzenlenmiş ve ana dili İngilizce olmayan kişilerin kavşağı, vurguyu ve tınıyı öğrenmelerine ve uygulamalarına yardımcı olmak amaçlanmıştır.Beşinci bölümde tüm çalışma sonuçlandırılarak parçalar üstü ses bilimin dil öğretimi ve öğrenimine sağladığına inanılan esas katkılar ana hatlar halinde sıralanmıştır. Parçalar üstü ses bilimin eğitbilimsel analizi ve bu çalışmada özel olarak düzenlenerek sunulan alıştırmalar, öğretmenlerin ve İngilizce öğrencilerinin konuşma İngilizce'lerini doğru kullanmalarına ve ses düzgünlüklerine yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir. Bu alıştırmalar daha önce yayımlanmamış olup, özellikle anadili Türkçe olan İngiliz Dili öğretmen ve öğrencilerine yönelik olarak hazırlanarak, bu alanda yazılmış hiçbir kitapta bulunamayan materyal geliştirme ve değerlendirme boşluğunun doldurulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study is designed to help teacher educators and students of English who are prospective English language teachers. As such they need to have a high standard of spoken English in their professional work. The suprasegmental aspects of language are the hardest to acquire and students who have not been able to practice with native English speakers are likely to be severely disadvantaged in this core feature of the spoken language. In this respect, the suprasegmental elements of juncture, stress and pitch are not learned properly by non-native speakers of English. Chapter 1 gives the background to the study, which naturally brings forth the problem to be discussed throughout. The hypotheses of the problem are also given here. Chapter 2 reviews literature on the subject, beginning with a brief summary of intonation studies in general and moving on to a more detailed summary of pronunciation teaching; its history, techniques and factors affecting its success. Chapter 3 is the main chapter, which examines pronunciation and intonation with a detailed pedagogical analysis of the suprasegmental elements of intonation; namely, the essential features of connected speech (linking, assimilation, deletion, contractions, syllable reduction and lengthening), as well as the suprasegmental elements of juncture, stress and pitch, which together form intonation. Chapter 4 uses the analysis of Chapter 3 to design activities and exercises for classroom use that are aimed to assist non-native speakers ofV English in learning and practising juncture, stress and pitch. It is believed that their pronunciation of spoken English can be improved in this way. Chapter 5 concludes the study and outlines what is believed to be the essential contribution of suprasegmental phonology to language teaching and learning. The pedagogical analysis of suprasegmental phonology and the specially designed exercises presented here, have been developed to help the teachers and students of English to improve their accuracy and fluency in spoken English. The exercises are unique and have been particularly designed for Turkish speaking English language teachers and students, in order to fill the gap of material development and evaluation which cannot be found anywhere in books of this field.