Sünen-i Ebî Dâvût ve mevzû ithamına maruz kalan hadislerin tahlili
Ebu Davut's Sünen and analysis the hadiths that were accused to be made up (mevzu)
- Tez No: 145644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL AĞIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Giriş bölümde araştırmanın amacı, önemi, araştırmada kullanılan metodlar ve kullanılan kaynaklar hakkında kısa bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Ebû Dâvûd es-Sicistânî'nin hayatı, ilmi yolculukları, hocaları, öğrencileri, ilmî şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra da Ebû Davud'un yaşadığı dönemdeki siyâsî ve ilmî durum hakkında bazı bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde ise Ebû Davud'un öncelikle sünen kitapları hakkında kısa bir şekilde bilgi verilmiş, daha sonra da en meşhur eseri olan Sünen' in bir tanıtımı yapılmıştır. Sünen'in içinde bulunan hadislerin sayısı ve dereceleri, tertibi; Sünen'in ravileri, nüshaları ve baskıları hakkında bilgiler zikredilmiştir. Bu bölümde ayrıca Sünen'in kütübü sitte içerisindeki yeri, Ebû Davud'un kitabına aldığı hadislerde aradığı şartlar ve âlimlerin Sünen hakkında söylediklerini ile ilgili bazı bilgiler de verilmiştir. Üçüncü bölüm bu çalışmanın temelini oluşturmakta olup iki kısımdan oluşmakta ve araştırmamızın en önemli kısmıdır. Burada Ebû Davud'un Sünen'indeki rivayetlerinden mevzu ithamıyla mevzuat kitaplarına geçmiş kırk beş hadis tahlil edilmeye çalışılmıştır Hadisler ve râvîleri hakkında hadis alimlerinin görüşleri sunulduktan sonra her bir hadisin sonunda kısa bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamızın sonuç kısmında ise bu çalışmanın üç bölümünün genel bir değerlendirilemesi yapılarak araştırmada tahlil edilen hadisler hakkında ulaşılan sonuç açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bilgiler ışığında Ebû Dâvûd ve Sünen'i hakkında bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In introduction it was given information about research's aim, importance, methods and sources that used in studying. Life of Ebu Davud es-Sicistani, his journey for hadith and his teachers, students, his personality about knowledge and works was studied in the first chapter. After that, it was offered some information about political and cultural conditions in the period of Ebu Davud's. In the second chapter it was given a short data about Ebu Davud's Sünen books and his famous work Sunen was introduced. It was mentioned about the number of hadiths in Sunen that his famous work, their degrees, orders, narraters of Sunen, its copies and editions. It was also dealt with in this chapter about the place of Sunen in the order of Kutubi Sitte, principals that Ebu Davud was looking for to put a hadith in his book and given expressions that comes from scholar of hadiths about this book. The third chapter is the most important part of this research and it consists of two parts. It was analysed in this part forty five hadiths that were accused to be made up and put in the books of Mevzuat. After given expressions that comes from scholar of hadits about these hadiths and their narraters, each hadith was tried to analyse. In the conclusion, three chapters were tried to analyse in general and results about the hadiths that were studied in the thesis were tried to explanate. According to this data, it was tried to reach an analyse about Ebu Davud and his Sunen. IT