تفسير جزء من سورة الأنبياء من الآية (78إلى 86) من كتاب (فتح المنان في تفسير القرآن) للإمام محمود بن مسعود الشيرازي المتوفى سنة (710ه) (دراسة وتحقيق)
imam Mahmoud Ibn mesud al shırazı (Ölüm tarihi h710) ye ait (Fetih al Menan fi Tefsir Al Kur'an) adlı kitabında (Enbiya) süresinden bir bölümün tefsiri
  1. Tez No: 754943
  2. Yazar: ABDULHAKEEM ABED ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED AMINE HOCINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez، İmam Mahmud bin Mesud bin Musleh AI-Farsi Al-Shirazi'nin Fethü'I-Manan adlı Kuran'ın tefsiri kitabında Al-Anbiya Suresi 'nın bir bölümü ile hayatının araştırılması üzerine bir çalışmadır. İmam el-Şirazi i nin kitabı، ayetlerin yorumunu açıklamada harika yöntemin seçilmesi için onu nitelendiren birçok bilimdeki bilgisi ile ayırt edilir. Edebiyat ve edebi sanatlarındaki rolü، İsrailiyattan uzak şiirsel dizeler ve hikayeler seçmek، kaynaklardan aktarılanları seçmede nakil ve seçme yöntemi gibi anlamı kolaylaştırmada rolü vardı ve Kur'an'ın Kur'an ile tefsiri، tefsirinde kısalık ve abartıdan uzak bir yaklaşıma yönelmiştir. Bu kitabı özel yapan şey : O، tasavvuf kelamcıların ve Müslüman filozofların teolojiyi ifade etmek için söylediklerindeh bahsetmesi ve İslam kütüphanesine İslam'a ve Müslümanlara hizmet eden mübarek bir miras bırakmasıdır. İmam Şirazi، Enbiya Suresi'nin ayetleriyle ilgili hükümlerin çoğunu İmam Kurtubi'den ve delillerini ise Sahih-i Buhari ve Müslim'den، diğer sünen kitaplarından almıştır. Aynı şekilde o Kuşeyri ve Zemahşerî'nin işaretlerinin inceliklerine değinen uslubunu almak، sahabeler ve önde gelen imamlar arasında tercih yapmak، özellikle İmam Şafii'nin fıkhını tercih etmesidir. El-Bağâvî'den، Taberî'den ve İbn Ebî Hatim'den Dürer Ahbar ve Nefaısuha، Lisan AI Arap، Tac Arus'un dili، ayetleri irablamada Nuhas'ın rolünü almak olmuştur. Yazarın hayatını inceledim ve detaylı bir çalışma yazdımt bu cüzün tahkiki için iki elyazması nüshayı temel aldım. Metnin tahkiki için doğru bilimsel yöntemler izleyerek bu metni hatalardan، düzeltmelerden ve çarpıtmalardan kurtarmak için çok uğraştım. Bu risalede elde ettiğim kısma gelince، 78'den 86'ya kadar olan Davud efendimiz kıssasını içeren ayetlerin tefsiridir. Dağların boyun eğmesi، kuşların teşbih etmesi ve Allah'ın o na hikmet vererek başarılı kılmasıdır. Davut aleyhisselan devamlı öğreniyordu. Bir gün meclisde otururken bir adam yanına geldi، bir başkası da koyunlarının tarlasını bozduğundan، üzümlere zarar verdiğinden şikayet etti. Ve Davut tarlaya verilen zararın tazmin edilmesi için kayun sahibine ceza olarak tarla sahibinin koyunu almasına hükmetti. Süleyman babası kadar akıllı olduğundan، tarla eski haline dönene kadar tarlaya zarar veren koyunları da cezaya dahil etmesi ve onların yünlerinden، kıllarından ve sütlerinden faydalanması için koyun sahibinin cezalandırması gerektiği konusunda sağlam bir görüş bildirmiştir. Böylece Davud، bilgeliği oğlu Süleyman'a miras bıraktı، şanı ve prestiji ne kadar yüksek olursa olsun، yaşam okulunda bir öğrenci olduğunu biliyordu. Ve kıyamet kopuncaya kadar bütün insanlar bilsin ki، harikulade hikmet şudur ki، hükümdarlık hikmet demek değildir. Bilgelik kralla sınırlı olmadığı gibi، gençlerden ya da fakirlerden de istisna edilemez. Bu risale aynı zamanda Allah'ın nebilerinden olan Eyyüp، İsmail، İdris ve Zülküf efendilerimizin muhtasar kıssalarım içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the life of Imam Mahmud bin Mesud bin Musleh al-Farsi al-Shirazi and his analysis of a part of Surah Anbiya in the book of Fethü's-Sinan in the interpretation of the Qur'an. They shortened their words and comments by comparing them to proverbs and lessons and gathered them in the oriental style. The literature and its remains are based on the method of selecting and transmitting verse lines from the Israelites. He sometimes relied on the interpretation of the Qur'an in the interpretation of what was quoted from the sources, and tended towards the approach of lack of exaggeration and brevity in his interpretation. Sufi theologians and Muslim philosophers have spoken about the expression of theology, and this is what makes this book outstanding because it has been a blessed legacy to the Islamic library that serves Islam and Muslims. One of Imam Qurtubi's Imam Shirazi deciphered the provisions regarding the verses of Surah Anbiya in Sahih Bukhari and Muslim and played a role in the expression of the verses of other books and an Nahhas. This text is intact from errors, corrections and falsifications. As for the part of this message I feel, it's 78-86. Daoud Jan Bakht, the owner of the field, led the flag when a man in his council came to his party complaining that his flag had been scraped and that the palm boxes inside were damaged. As compensation for damages from its owner .Suleiman was as smart as his father. From songs and poems, not long enough to repair the footprints of the murmuring party, David knew that wisdom had flourished for his son Solomon and that in the school of life he would hold an arrow that raised his stature and prestige, and learned as people learned. Also, until the time comes, that wonderful wisdom is that the ruler does not mean wisdom, just as wisdom does not gather in the sultan and is not cut off from the young and the poor.