Türkiye'de terör ve ekonomi ilişkisi
The relationships between terrorism and economy in Turkey
- Tez No: 145645
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KUTLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Türkiye'de Terör ve Ekonomi İlişkisi adlı bu çalışmada, terör ve terörizmin tarihi süreç içerisinde durumu, tanımlama farklılıkları, hedef ve yöntemleri irdelenmektedir, özellikle 1980 öncesi ülkemizde meydana gelen terör faaliyetlerini, faaliyet alanlarını ve bu faaliyetlerin 1980 sonrasında ağırlıklı olarak ekonomik açıdan yansımalarını incelemektedir. Birinci bölümde terör ve terörizmin kavramsal çerçevesi belirlenmektedir. Terör ve terörizmin konu, amaç, strateji ve yöntemleri ile terör ve terörizme yol açan etmenler ile teröristlerin durumları değerlendirilmektedir. İkinci bölümde, Türkiye'deki terör faaliyetlerinin tarihi süreci, bu süreç içerisinde gerçekleşen terör ve terörizm faaliyetlerinin iç ve dış nedenleri ve eylemlerin başlıca çeşitleri ele alınmaktadır. Ayrıca; eylemleri gerçekleştirenlerin sosyolojik, psikolojik ve demografik özellikleri faaliyet gruplarına göre ele alınarak irdelenmektedir. Son bölümde ise, Türkiye'de terör sürecinde uygulanan ekonomi politikalarının, dönemleri itibariyle nasıl şekillendiğini ve terörün özellikle ticari yaşam, turizm faaliyetleri ve sanayi sektörü üzerindeki etkileri belirlenmektedir. Ayrıca, terör ve terörizmle mücadelede gerek uluslararası gerekse ulusal düzeyde nelerin yapılması gerektiği hususları üzerine değerlendirmelerde sonuç ve öneriler bölümünde ele alınarak irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY in this study, the relationships between terrorism and economy in Turkey, the position of terrorism in the historical process, different concept, target and methods are analyzed. Especially, the terror activities having become before 1980, economical reflections of these terror actions after 1980 and their action fields are dealt with. In the Chapter I, conceptual approach to terror and terrorism is being done. The subject, aim, strategy, and the elements that lead terrorism and terrorists' position are analyzed. The historical perspective of terrorist actions in Turkey, internal and external causes of these terror activities and the kinds of actions are all in the Chapter II. Moreover, the terrorists in the actions are analyzed in accordance with their sociological, psychological and demographical properties. In the last chapter, the economical policies in terror process in Turkey, how these actions became in accordance with the seasons, the effects of terrorism on Economical life, tourism, industry are all analyzed in detail. Moreover, both national and international solutions to fight against terrorism and terrorist actions are dealt. Moreover, evaluations and suggestions are studied in the Conclusion.