Sosyal münasebetler bakımından Mücadele suresinin incelenmesi
The study of the al-sura al-Mucadala in the context of the social behaviors
  1. Tez No: 145654
  2. Yazar: DÖNE UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Konulan bağlanımda Mücâdele Suresi üzerinde yaptığımız araştırmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Mücâdele suresinin en önemli konularından birisi olan zıhar konusuna ve diğer konularına ışık tutması açısından Câhiliyede evlilik ve boşanmayı kısaca özetledik. Ayrıca Hz. Peygamber'in sosyal yaşamdaki davranışlarını ve insanlığa örnek oluşunun gerekçelerini açıkladık. Birinci bölümde sureyi kapsamlı bir şekilde tanıtabilmek amacıyla ismini, nüzul ortamını, muhtevasını, medeni oluşunun sebeplerini ve surede geçen bazı kelimelerin sözlük anlamlarım göstermeye çalıştık. İkinci bölümde ise surede geçen ayetleri konularına göre tasnif ederek, sosyal hayatı düzenleyici noktalarını örnekleriyle vermeye çalıştık. Sonuçta ise çalışmada ulaştığımız temel fikirleri ve kanaatlerimizi özetledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study, We investigated the Sûrah Mücâdele with respect to its issues. The study is composed of an introduction and two parts. Introduction part focuses on one of the most important issues of the Surah Mücâdele,“zıhar”, and marriage and divorse in the“Jahiliyye”period. In addition, we also touched upon the Prophet Mohammad's sample behaviours in social life. In the first part, with the aim of introducing the chapter, we explained the name and content of the surah, reasons of civility, environment during the revelation, and meanings of some concepts. In the second part, we categorized“verses”s with respect to the issues they explore, and we tried exemplify their effects on social life. Lastly, in the conclusion part, we summarized the ideas that we reached as a result of our study and comments.