Sermed (Feyzullâh) Divânı (Edisyon-Kritik, inceleme)
Sermed (Feyzullâh)'s Versess (Divân) (Issue-Critic, examining)
- Tez No: 145653
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1202 (M 1787) de ölmüş 18. yüzyıl Divan şâiri Feyzullâh Sermed Efendi'nin birisi İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Hazîne Kitaplığı (Yzm. 890) nüshası, diğeri ise Ankara Türk Dil Kurumu Kütüphanesi (Yzm. A 378) nüshası olmak üzere iki divan nüshası incelenmiş ve karşılaştırmalı bir metin ortaya konmuştur. Eserde 11 ayrı nazım şekliyle yazılmış 218 manzume dâhilinde 1630 beyit tespit edilmiş ve bunlar şekil açısından incelenmiştir. Bunun yanı sıra Osmanlıca yazma kaynaklar araştırılarak Sermed (Feyzullâh) hakkında bilgilere ulaşılmış, bu bilgiler orijinal şekilleriyle sunulmuş, daha sonra şâirin hayatı ve edebî kişiliği hakkında genel bir değerlendirmeye gidilmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, we comparetevely examined the two different issues of Feyzullah Sermed which is the Divan-Poet at 18th century, obtained from Topkapi Palace's National Treausury Library ( Number of order : 890)and Turkish Linguistic Council Library (Number of order : A 378). In these issues, we also determined 218 Verses written under 11 different versifications including couplets 1630. On the other hand, we obtained brief history of his live (Feyzullah Sermed) looking at the references written in Ottoman Turkish Language and has been given originally. And finally, by the new obtained knowledges, we also want to reach his characteristic individuality at Literature and added it to this research. IV