L'amour et le sentiment paternels dans 'Le Pére Goriot' d'Honoré de Balzac
Honoré de Balzac'ın Goriot Baba adlı romanında babalık sevgisi ve duygusu
- Tez No: 145655
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN NEMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET XIX. yüzyılın realist yazarlarından Honore de Balzac, kaleme aldığı ve yaşam süreci içerisinde tasarlamış olduğu yüz kırk civarında yapıttan yaklaşık doksanını tamamlayıp okurlarına hediye edebilmiştir. Bu yapıtlarının en önemlilerinden sayılan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı dillere çevrilerek çok büyük bir okur kitlesine ulaşan Goriot Baba adlı başyapıtında babalık sevgisi ve duygusu temasını ele alıp inceledik. Bu çalışmamızda XIX. yüzyıl Fransa' sında ve başkenti Paris'te, entrikalarla dolu bir labirentte, memleketini terk ederek hukuk eğitimi almak için bu devasa kente gelen taşralı, gözü pek ve ihtiras dolu bir gencin yaşam öyküsünü irdeledik. Aynı zamanda, bir babanın kızlarına olan ölümüne bir tutku ve sevgi bağlılığı, bu ilginin karşılığında ise en yakın aile bireylerinden, kızları ve damatları, en ufak bir ilgi, sevgi veya yardım görmeyerek, bunun da ötesinde kızlarının bitmek bilmeyen sorunları, özellikle de maddi sorunları yüzünden, gün be gün kaçınılmaz son, ölüme sürüklendiğini gördük. Honore de Balzac'ın başyapıtlarından ve en fazla okur kitlesine ulaşan yapıtı Goriot B aba, aynı zamanda, roman kahramanlarının yinelenmesi tekniğinin yazar tarafından uygulandığı bir roman özelliği de taşımasıyla başka bir değere sahiptir. Balzac'ın 1834 yılında kaleme aldığı Goriot B aba adlı romanında, kitabıyla aynı ismi paylaşan, ve romanın baş kahramanlarından biri olan Goriot baba adında, yaşlı ve zengin, eski bir şehriye tüccarının, eşinin ölümünün ardından, sınırsız bir babalık sevgisiyle kızlarına bağlılığını ve onlar için yaşamım bile seve seve verebileceğini, fakat bu derin sevginin karşılığında, kızları ve damatlarından en ufak bir ilgi görmediğine tanık olduk. Neredeyse tüm servetini kızlarının mutluluğu için harcayan Goriot baba'nın, büyük bir ilgisizlik ve nankörlük sonucu üçüncü sınıf bir pansiyona yerleştiğini, buna kızları ve damatlarının seyirci kaldığım gördük. Goriot baba'nın yaşadığı bu dram öylesine vahim olmuştur ki, ölüm döşeğinde bile kendi öz kızlarını başucunda görememiş ve son yolculuğunda babalarının yanında olmamışlardır. Böylesine bir tutum ve davranış, hiç şüphesiz ki bir baba için yaşanabilecek en derin acılardan biri olsa gerek. ıııBabaların İsa'sı diye nitelendirilen, gözleri kızları ve onların mutluluğundan başka hiçbir şey görmeyen bir babanın her geçen gün yaşamaya direndiği hayattan, hızlı bir şekilde düşüşünü ve de yok oluşunu inceledik. Bu düşüş ve yok oluşun, aslına bakılırsa tek sorumlusunun da kendisi olduğunu gördük. Çok değer verdiği ve uğurlarına canım bile feda etmeye hazır olduğu kızlarının, kendisini sadece maddi sıkıntı içinde olduklarında ziyarete geldiklerini gördük. Bu kızların öz babalarına karşı bile kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerini ve ilgi gösterdiklerini saptadık. Goriot baba'nın ancak maddi gücü oranında kızları ve damatları gözünde bir değere sahip olduğunu gördük. Bunun ötesinde, bu yaşlı ve zavallı adamın, sıradan bir insandan hiçbir farkının olmaması, Goriot baba'nın parasız ve sefil bir şekilde ölümünün ardından, cenazesinde bile yanında olmamaları her şeyi tüm şeffaflığıyla gözler önüne sermiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Honore de Balzac, one of the realist writers of the 20th century, was able to finish and present approximately 90 of the 140 works he planned and began to write during his life. We studied the theme of love and feeling of fatherhood in his masterpiece, Father Goriot that is regarded as one of the most important of these books and translated into different languages in different countries and reached an a great number of readers. In our study, in 20th century France and its capital Paris, a labyrinth full of with intrigues, we considered at length the life story of a brave, ambitious young man of the provinces who left his town and came to Paris to take law training. Moreover, we saw the endless love and affection of a father to his daughters and that his daughters and son-in-laws did not give any affection and love in consideration of his love and affection, and he was dragged in to death because of his daughters' endless problems. Father Goriot, which was one of the masterpieces of Honore de Balzac and reached to the highest number of readers has also a different value as the technique of character repetition was applied by the writer. In the novel named Father Goriot which Balzac wrote in 1834, we have seen the loyalty of an old and rich city merchant, Father Goriot who shares the same name with the novel and who is one of the main characters of the novel, to his daughter with a limitless love after his wife's death, and that he is even ready to give his life for his daughters and son-in-laws in return for his deep love against them. We have seen that Father Goriot who spent nearly all of his wealth for his daughters' happiness moved to a third class pension and his daughters and son-in-laws only watched it like audiences. The tragedy Father Goriot lived is so vehement that the could not see his daughters even when he was about to die and they were not with him when he was in the bed of death. A behavior like that must certainly be one of the deepest grieves that a father can experience.We have studied the rapid fall and disappearance of a father who was called as the Jesus of the fathers and did not give importance to anything except his daughters' happiness from the life he was trying to attach. We have also seen that he himself was the one who is, as a matter of fact, responsible for these fall and disappearance. We have encountered that his daughters for whom he valued much and was ready even to give his life visited him only when they were financially in need of help. We have figured out that these girls behaved on behalf of their interest even against their own father and. We h ave 1 earnt t hat F ather ' s G oriot v alue i n t he e yes o f h is daughters and sons-in-law is equal to the degree of his financial power. Furthermore, that this old and poor man is not different from ordinary men and that his daughters were not with him in his funeral after his death in a poor and sorrowful situation show everything very clearly. VI