An investigation into the effects of task-based and topic-based activities on the participation of advanced learners of English in speaking lessons
Görev merkezli ile konu merkezli sınıf içi etkinliklerin, ileri seviyedeki İngilizce öğrencilerinin konuşma derslerine katılımlarını nasıl etkilediği üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 145671
  2. Yazar: MERYEM ALTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
11 ÖZET Yabancı ya da ikinci dil öğrenenler eğer o dilde etkin bir şekilde iletişim kurabiliyorlarsa, başarılı kabul edilirler. Konuşma pratiğiyle birlikte ortaya çıkan otomatizasyon, iletişim becerisinin önkoşulu sayıldığından dilin konuşulmasını öğretirken üzerinde durulması gereken sorunlardan biri de, dil öğrenenlere bu konuyla ilgili yeterince fırsat tanınması- ve konuşma derslerine katılımlarının teşvik edilmesidir. Öğrencileri küçük gruplara ayırmak konuşma süresinin artırılması için etkili bir yoldur. Ancak öğrencilerin konuşmalara katılımı ve kaliteli bir etkileşim oluşturmak için ne tür etkinliklerin kullanılması gerektiği bir sorun olarak karşımıza çıkar. Etkinlikler, belli bir sonuca götüren görev-merkezli ve konuşmaların belirli bir konu üzerinde yoğunlaştığı konu-merkezli olarak iki kategoriye ayrılır. Bu çalışmanın amacı, bu iki kategorinin konuşma derslerine katılan öğrencilerin üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmalar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesindeki iki bölümün İngilizce hazırlık sınıflarında okuyan ve aynı anadili paylaşan öğrenci grubuyla sürdürüldü. Öğrencilerin görev ya da konu merkezli konuşma etkinliklerinin yer aldığı bir dizi dersin teybe kaydedilmesiyle veriler toplandı ve elde edilen bu veriler her iki tür etkinliğin konuşma sürecindeki niteliği ve niceliğinin ne olduğu sorusuna yanıt bulmak amacıyla çözümlenip yazılı hale getirildi. Elde ettiğimiz sonuçlar genel olarak görev-merkezli etkinliklerin konu- merkezli etkinliklere oranla daha verimli olduğunu göstermektedir. Görev-merkezli etkinlikler süresince öğrenilen dilin konuşma ve etkileşim oranı ile konuşulan dilin kalitesi de özellikle akıcılık anlamında daha yüksek bulundu. Görev-merkezli etkinliklerin konuşma derslerinde yer almasının, öğrencilerin iletişim yetilerini arttırmada yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Learners of a foreign or second language are considered successful if they can communicate effectively in that language. Since oral practice leading to automatisation is a pre-requisite of communicative competence, one of the challenges of teaching speaking is to provide sufficient opportunities and encouragement for learners to participate in speaking lessons. An effective way of increasing the speaking time available is to organise learners in small groups, but the question still remains as to what type of activities should be used to facilitate learner participation and ensure the production of high quality interaction. Activities fall into two categories - those which are task-based and require a specific outcome, and those which are topic-based, in which the emphasis is on conversing on a particular topic. The purpose of this study was to investigate the effect of these two categories on student participation in speaking lessons. It was carried out with two intact monolingual classes of young adults studying English in the prep year of two departments at Çanakkale Onsekiz Mart University. Data was collected by means of tape recording a series of lessons, each of which required the learners to carry out either a task-based or a topic-based activity. The data was then transcribed and analysed in an attempt to answer questions regarding the quantity and quality of oral interaction during both types of activity. The findings indicate that task-based activities were overall more beneficial than topic-based ones. A larger volume of target language speech and interaction was apparent during task-based activities and the quality of the language produced was found to be higher, especially with regard to fluency. It would therefore seem appropriate to include such activities in speaking lessons in order to increase learners' communicative competence.