Aile şirketlerinde profesyonelleşme ve kendi yerine yönetici yetiştirme stratejileri
Professionalizing on family business and training manager strategies on his/her position
- Tez No: 145670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN YELKİKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Günümüzde, işletmelerde en önemli konuların başında yönetim işlevi gelmektedir. Tüm dünya ülkelerim etkisi altına alan küreselleşme olgusu ile yakın geçmişe kıyasla, günümüz işletmecilik anlayışının değiştiği görülmektedir. Değişime ayak uydurmak ve yeni global ekonomik anlayış içerisinde var olabilmek, işletmeler için başlı başına bir rekabet avantajı halini almıştır. Yeni yönetim arayışı çerçevesinde işletmelerin devamlılıklarını sürdürebilmeleri ve pazarda kalıcı olabilmeleri için, vazgeçilmez bir yönelim olan kurumsallaşma sürecine dahi! olmaları zorunluluğu doğmuştur. Bu süreç içerisinde aile işletmelerinde yönetimde profesyonelleşme ve kendi yerine yönetici yetiştirme olgusu ön plana çıkmıştır. Aile şirketlerinin ülke ekonomilerine sağladığı katma değer fazlalığı ve ekonomik etkileri yanında, istihdam yaratmada, toplumsal ve siyasal açıdan denge unsuru olmada, bölgelerarası kalkınmayı desteklemede göstermiş oldukları olumlu etki ile aile şirketlerinin önemi bir daha ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, birinci, ikinci ve üçüncü kuşak şirket sahipleri ile yapılan araştırmalar ışığında aile şirketlerini daha kapsamlı değerlendirmek, onları başarılı veya başarısız kılan etkenleri belirlemektir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Nowadays, the most considerable subject of organizations is management function. When one considering the near past can easily observe that today's concept of business has changed with the effect of globalization facts through the world. Those who wanted to change voluntarily and want to be exist new global economic perceptiveness, according with changes, have gained competition power over reluctance ones. Within the concept of developments in management, firms have to be institutionalized in order to be alive and permanent in the market. Through this process, concept of being professional and raising managers becomes important for family firms. The family firms besides contributing extensive added values to countries economies and economical influences, through creating employment, being a balancing factor politically and socially, positive effects by supporting interregional development, brings once more the importance of family firms in the foreground. The purpose of this research is to assess more comprehensive nature of family business and to identify succession and unsuccession factors by survey on first, second and third generation business owners