Hasan Ali Toptaş'ın romanlarındaki 'arayış'ın postmodern yüzü
Postmodernist face of 'quest' in Hasan Ali Toptaş's novels
- Tez No: 145684
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hasan Ali Toptaş'ın Romanlarındaki“Arayış”ın Postmodern Yüzü Pelin Aslan Modernizmi sorgulayan ve ona ait değerleri eleştiren postmodernizm edebiyata yeni yaklaşımlar getirir. Her şeyin karşıtıyla eş zamanlı olarak beraber yer aldığı bu çoksesli yeni edebiyat anlayışında yazar ne dış gerçekliği yansıtır ne de iç dünyasını anlatır. İçeriğin değil, kurgunun başat öğe olduğu postmodern edebiyatta gerçeğin ne olduğu sorunsallaştırılır, kurmacayla gerçek arasındaki sınırlar silinir, mümkün dünyalar üretilir, yazar-anlatıcı-kahraman metinler arası düzlemde sürekli birbirine dönüşür, kimlik yitimine uğrar, metinler hareketli bir oyunun içinde okura kendi yaratılış sürecini anlatır ve okurdan bu sürece ortak olmasını bekler. Bu çalışmada, böyle bir edebiyat yaklaşımı Hasan Ali Toptaş'ın romanlarındaki“arayış”serüveninden yola çıkarak incelenmektedir. Romanlarda görülen "arayış'ların her biri postmodern anlatının özelliklerini ortaya koymaktadır ve yazarın giderek her türlü varoluşa olanak sağlayan daha postmodern bir anlatıya ulaştığı sonucuna varılmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
Postmodernist Face of“Quest”in Hasan Ali Toptaş's Novels by Pelin Aslan Postmodernism, which questions and criticizes modernism and its values, brings new approaches to literature. The author neither reflects the outside world nor tells about his/her inner life in this new approach of polyphonic literature in which everything and their opposites are presented together simultaneously. In postmodernist literature which emphasizes not content but fiction, reality is questioned, borders between fiction and reality are erased, possible worlds are produced, author-narrator- characters in the texts always turn into each other, so they lose their identities, texts are in active play explain their creation process to their readers and expect their readers to share this process. In this study, postmodernist approaches to literature will be studied through“quest”adventure in Hasan Ali Toptaş's novels. Each“quest”in these novels reflects postmodern narration and shows that the writer reaches postmodern narration which makes all kinds of existence possible. vm