Constitutive a priori
Bilimsel kuramları teşkil edici a priori önermeler
- Tez No: 145685
- Danışmanlar: PROF. GÜROL IRZIK, PROF. PETER MACHAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bilimsel Kuramları Teşkil Edici A Priori Önermeler Melis Erdur Son zamanlarda a priori konusuna olan ilgi arttı. Birçok felsefeci eski kuramların karşılaştığı zorluklan aşacak yeni a priori kuramları ortaya attılar. Bu felsefecilerden biri olan Michael Friedman bilimsel bir kuramı teşkil eden a priori önermelerin varlığını göstermeye çalışmıştır. Friedman hem bilimsel bir kuramı teşkil eden önermeleri karakterize ederek Thomas Kuhn'un bilimsel devrimlere ilişkin kuramını tamamlamaya çalışmış, hem de bu tür önermelerin a priori olduğunu göstererek W. V. Quine'in bilimsel bir kuramın her parçasının a posteriori olduğu şeklindeki görüşünü sorgulamıştır. Ben bu tezde Friedman' m bilimsel kuramları teşkil eden önermeleri karakterize etmekte başarısız olduğunu ve kendi iddia ettiğinin aksine söz konusu önermelerin Quine'in görüşlerine ters düşen bir yanı olmadığım savunuyorum. Ayrıca Friedman'ın bahsettiği türden önermelerin Arthur Pap'in ortaya attığı fonksiyonel a priori kavramıyla karşılanabileceğini iddia ediyorum. VI
Özet (Çeviri)
Constitutive A Priori by Melis Erdur Recently there has been a renewed interest in the issue of a priority. Many philosophers have proposed accounts that attempt to establish the existence of a priori propositions while avoiding the difficulties of the former accounts. One of these philosophers is Michael Friedman, who has put forward the account of constitutive a priori. Friedman aims both to characterize constitutiveness with respect to a scientific framework and thereby to complement Kuhn's theory of scientific revolutions, and to establish a sense of a priority that the former gives rise to and thereby to challenge Quinean epistemological holism. In my thesis, I provide a critical discussion of Friedman's own attempt to characterize constitutiveness with respect to a scientific framework. I argue that, in contrast to what Friedman claims, constitutiveness does not give rise to an epistemological difference that conflicts with Quinean epistemological holism. I rather suggest that the peculiarity of the putatively constitutive propositions can rather be accounted for by appealing to the notion of functional a priority that is proposed by Arthur Pap.