Effects of public ownership on corporate performance: Empirical evidence from Turkish manufacturing industry
Halka açıklığın şirket performansı üzerindeki etkileri: Türk imalat şirketleri üzerine görgül bir çalışma
- Tez No: 145715
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
KISA ÖZET“Halka Açıklığın Şirket Performansı Üzerindeki Etkileri: Türk İmalat Şirketleri Üzerine Görgül Bir Çalışma”Mehmet Saraç Bu tez, firmaların, halka açıldıktan sonra faaliyet performansındaki ve belirli fmansal göstergelerindeki değişimi ve bu değişimin muhtemel nedenlerini görgül olarak analiz etmektedir. Beklentiler, Türkiye'de 1990 ve 1998 arasında halka açılan 81 imalat firması üzerinde test edilmektedir. Örnek kütledeki her bir firmanın halka arzdan üç yıl öncesi, arz yılı ve arzdan sonraki dört yılı olmak üzere sekiz yılma ait veriler incelenmektedir. Öncelikle örnek kütledeki firmaların bu sekiz yıllık süreçteki esas faaliyet kan'nın aktiflere oram, satışları, sabit sermaye yatırımları, borç oram ve finanslama maliyetleri incelenmekte, ve halka arz öncesi ile sonrası arasında ciddi bir fark olup olmadığım görmek için istatistiksel analizler yapılmakta, sonra bu değişimlerin muhtemel nedenleri araştrnlmaktadır. Belirli sermaye piyasası göstergelerindeki değişim de ayrıca incelenmektedir. Analiz sonucunda, halka arz sonrası faaliyet karlılığında, varlıkların devir hızında, sabit sermaye yatırımlarının varlıklara oranında ve borçlanma maliyetinde önemli ölçüde düşüş olduğu, borç oranında bir artış olduğu kanıtlanmaktadır. Halka arz oram düşük firmaların karhlığındaki düşüşün nisbeten az olduğu, hisselerini düşük fiyattan arz edenlerin ise karhlığındaki düşüşün daha fazla olduğu görülmektedir. Ancak bu son iki bulgu, istatistiksel anlamda yeterli kanıttan yoksundur. Halka arz öncesindeki yüksek karlılık ve arz döneminde piyasada görülen canlılık, yatırımcıların, firmanın büyüme ve karlılığının devamlı olacağı şeklinde iyimser bir beklentiye girmelerine yol açmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The Effects of Public Ownership on Corporate Performance: Empirical Evidence Form Turkish Manufacturing Industry”by Mehmet Saraç This dissertation provides an empirical analysis of the changes in operating performance and certain financial characteristics of firms as they make the transition from private to public ownership through initial public offerings (IPOs). The expectations are tested on a sample of 81 Turkish manufacturing firms that went public between 1990 through 1998 inclusive. Eight-year-data of each firm around IPO year are included in the sample. First, operating return on assets, sales, capital expenditures, leverage and cost of financing of each firm in the sample are examined throughout an eight-year- window. Statistical analyses are performed to see if there are significant differences before and after IPOs. Then, the possible causes are investigated to explain the changes. Change in certain stock market indicators is also considered. The findings show that firms exhibit a substantial decline in post-IPO operating performance, assets turnover and capital expenditures on assets. There is an increase in leverage and decrease in cost of borrowing. Those firms retaining higher proportion of capital inside seem to exhibit less decrease in performance after IPO. Those firms that underprice their stocks at IPO seem to show higher decrease in post-IPO performance. These two findings, however, lack sufficient statistical significance. High-pre-IPO operating performance and market buoyancy around IPO date seem to lead investors to develop optimistic assessments of earnings growth.