Impact of corporate governance on financial performance of palestinian listed companies
Kurumsal yönetimin Filistinli şirketlerin finansal performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 688963
  2. Yazar: AKRAM FATHI HAMDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BOLELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kurumsal yönetim, firmaların şeffaflığı ve hesap verebilirliği ile finansal performansı açısından önemli bir konudur. Filistin'de, diğer ülkelerde olduğu gibi, yönetişim kuralları aşamalı olarak geliştirildi ve uygulandı. Kurumsal yönetim bilim adamları, kurumsal yönetimin kurumsal finansal performans üzerindeki etkisine ilişkin olarak farklı sonuçlar ortaya koymuşlardır. Bu çalışma, kurumsal yönetimin Filistin'deki firmaların finansal performansı üzerindeki etkisinin seviyesini araştırdı. Bu ilişkiler, 2013-2019 dönemi boyunca Filistin Borsası Piyasasında listelenen 48 Filistinli firmadan 40'ı için incelendi. Veriler firmanın yıllık raporlarından, firmaların web sitelerinden ve Filistin Borsası'ndan toplandı. Verileri sunmak için kullanılan ve çoklu regresyonla analiz edilen panel veriler. Kaldıraç, firma yaşı, firma büyüklüğünün etkileri kontrol edildikten sonra; Çalışma, kamu mülkiyeti ve yönetim kurulu bağımsızlığı değişkenlerinin firmaların finansal performansı üzerinde önemli etkileri bulmuştur. Çalışma ayrıca, bir firmanın piyasa değeri üzerinde toplantı sayısı için kısmi önemli etkiler buldu. Çalışma, sahiplik konsantrasyonunun, kurumsal ve yabancı mülkiyetin, yönetim kurulu komitelerinin sayısının, denetim komitesinin bağımsızlığının, yönetim kurulu kompozisyonunun ve CEO/Başkan ikiliğinin firmaların finansal performansı üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını buldu. İncelenen literatür doğrultusunda kurumsal yönetimin finansal performansı tek başına açıklayamayacağı, firmaların performansını etkileyen daha birçok faktörün olduğu anlaşılmaktadır. Kurumsal yönetim, firmaların daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık için en sağlıklı ve stresli olmalarına yardımcı olmalıdır. Son olarak, kurumsal yönetimin etkisinin tek bir kurumsal yönetim teorisi ile açıklanamayacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is an important subject for firms' transparency and accountability and for financial performance. In Palestine, as in other countries, code of governance developed and implemented progressively. Corporate governance scholars have provided different results with respect to the impact of corporate governance on corporate financial performance. This study investigated the level of the impact of corporate governance on firms' financial performance in Palestine. These relationships were examined for 40 out of 48 Palestinian listed firms in the Palestinian Exchanges Market through the period 2013 to 2019. Data collected from the firm's annual reports, firms' websites, and from Palestine Exchange Market. Panel data used to present the data and analyzed by multi-regression method technique. After controlling the effects of leverage, firm age, firm size; the study found significant effects of public ownership and board independence variables on firms' financial performance, also partial significant impacts for the number of meetings on a firm's market value. In addition, there is no significant impact of ownership concentration, corporate and foreign ownership, number of board committees, audit committee independence, board composition, and CEO/Chairman duality on firms' financial performance. In line with the reviewed literature, it is understood that corporate governance cannot explain the financial performance by itself, theretable 4- are many other factors affecting firms' performance. Corporate governance should help in firms' healthiest and stress for more accountability and transparency. Finally, it is understood that the impact of corporate governance cannot be explained with one single corporate governance theory.