Islamism and Islamic literature in contemporary Turkey: From epic to novel understandings of Islam
Epik İslamcılıktan yeni İslamcılığa doğru çağdaş Türkiye'de İslamcılık ve İslami edebiyat
- Tez No: 145740
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma Türkiye'de İslamcılığın romanlar, filmler ve diğer sanatsal ürünler yoluyla gündeme geldiği I980Ter ve 1990'lardaki İslami kimlikleri İslami çevrelerde yazılan romanlar aracılığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada İslami aktörlerin kendilerini, ' öteki 'ni ve yaşadıkları çevreyi edebiyat yoluyla anlamlandırma ve betimleme biçimlerini incelemek için özellikle 1980'ler ve 1990'lardaki İslami romanlar üzerinde durulacaktır. Çalışmanın temel tezi, İslami kimlik kurgusunda ve söylemde bu iki on yıl arasında önemli değişimler olduğudur. Bu bağlamda 'modern dünyada bir Müslüman nasıl yaşamalı' sorusunu didaktik ve pedagojik bir biçimde anlatan 1980'lerin romanları, İslamcı aktörlerin fikirlerini popüler bir formda yaymaları için önemli bir işlev görmüştür. Bu romanlar aynı zamanda kolektif bir İslami kimliğin doğmasına yol açacak hayat stratejisinin geliştirildiği anlatılar sunmaktadır. Buna karşın İslami çevrelerde 1990'larda bir önceki on yılın radikal söylemlerini sorgulayan eleştirel romanlar yazılmaya başlanmıştır. Bu romanlarda İslamcı karakterler değişen sosyal ortam ve hayat algıları ışığında kendi iç çatışmalarıyla, İslami idealler ve dünyevi arzular arasındaki bocalamalarıyla temsil edilmektedir. Yeni anlatılarıyla bu romanlar 1980'lerin kolektif İslami kimliği sorgulayan ve İslam'a yeni yorumlar getiren değişen İslami kimlikleri simgelemektedir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study explores Islamism and Islamic identities through literary representations of Islamism in Turkey in the last two decades, a period in which Islamism came on the public agenda through novels, films, music and other artistic productions. My focus will be in particular on the Islamic novels of the 1980s and 1990s in order to elucidate Islamist actors' perceptions of 'self and 'other' and of the social milieu in which they lived. I will note a change in emphasis in Islamic representations and discourse between the 1980s and 1990s. I will argue that with their didactic and pedagogical narratives detailing 'how Muslims should live in the modern world,' Islamic novels of 1980s provided Islamists with a means to disseminate ideas in popularized form and to develop life strategies that paved the way for assertive collective Islamic subjectivity. By contrast, in the 1990s more self-reflexive/self- exposing novels have emerged in Islamic circles that mirror the questioning of radical conceptions of the previous decade in Islamic circles. The new Islamic novels, with their self-reflexive forms and their narratives exploring the inner conflicts of Islamic actors in the face of changing social relations challenge the collective definitions of Islamic identity and signify novel practices and interpretations of Islam. Vll