From acceptance to rejection: Two critical moments of the early history of the Turkish-EEC relations, 1959 and 1979
Kabulden redde: Erken tarih Türkiye-AET ilişkilerinde, iki kritik dönem, 1959 ve 1979
  1. Tez No: 145739
  2. Yazar: YEŞİM PEKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez uzun bir gelenek haline gelmiş olan batılılaşma projesi kapsamından, (projenin tepe noktası Avrupa Ekonomik Topluluğu'na 1959 yılında yapılan başvurudur) 1978 yılında önde gelen siyasi aktörlerin neden AET ile ilişkileri dondurdukları sorusunu araştırmaktadır. Bu bağlamda, araştırma, AET ile ilişkiler karşısındaki bu olumsuz siyasi seçimlerin, 1960'lardan başlayarak ama büyük ölçüde 70 Terde hem toplum hem de devlet düzeyinde artmış bir batı karşıtlığının temel bir sonucu olarak ortaya çıktığını öne sürmektedir. Batı karşıtlığı, onu belirleyen iki temel faktörle açıklanacaktır. Birincisi yapısal faktör, ki bu faktör tarihsel olarak batı karşıtlığının Türk toplumunda içkin olarak varolduğu anlayışına dayanmaktadır. Bu anlayış, batılılaşmayı bir bütünleştirici devlet politikası olarak izleyen merkezi bürokratik elitle, çevre halkın bir zıtlaşmasını ifade etmektedir. İkinci faktör olan konjonktürel faktörler özellikle 1970-1980 döneminde batı karşıtlığının artmasında belirleyici olan dört ana nedenle açıklanacaktır. Bunlar sırasıyla ekonomik nedenler; Türkiye ve AET'nin uyumsuz ekonomi politikaları ve Uluslarası siyasi ekonomide meydana gelen olumsuz gelişmelerin sonuçlan; ikincisi dış politika nedenleri; özellikle Kıbrıs meselesi ve onu takip eden Amerikan vıııambargosunun Türkiye üzerindeki olumsuz sonuçlan; üçüncü olarak siyasi nedenler, çok partili sisteme geçiş ve de seçim sisteminin değişmesi ile birlikte radikal partilerin Türk siyasi hayatına girişi ve son olarak ideolojik kültürel nedenler ki bunlar, 1961 anayasasının sağladığı özgürlükler ortamı ile halkın radikal ideolojik hareketler çevresinde mobilize olması konularına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis will focus upon the question that after coming from a long tradition of westernization project, which culminated in Turkey's application to the EEC for associate membership in 1959, why the major political actors chose to freeze Turkey's relations with the EEC in 1978. The thesis focuses upon the anti- westernization sentiments that exacerbated in the late 1970s, as the main reason for the formation of unfavourable policy choices against the EEC. It argues that two major factors were critical in the rise of anti- westernization sentiments, namely, the structural factor and the conjuncrural factors. The structural factor is based upon the understanding that the anti-westernization stance was historically embedded in the Turkish society within the framework of centre- periphery polarity that characterizes the Turkish society from the very beginning of the Turkish Republic. It connotes a confrontation between the westernizing central bureaucratic elites and the Eastern-Islamic/peripheral masses. The conjunctural factors is analysed at four levels, namely, the economic factors such as incompatibility of the economic policies of the both parties; foreign vipolicy factors such as the Cyprus Issue and the American Imposed Embargo; political factors, the emergence of multipartyism and the rise of alternative radical minority parties as a result of the neo-legal constitutional framework that was established under the 1961 Constitution. Fourthly ideological-cultural factors, the mobilization of the society along ideological cleavages with the rise of many syndicals, worker's associations, religious organizations, and the nationalist right wing organizations accompanied with their youth organizations and alternative publications. Vll