An analytical study on the migration of Sartrean existentialism into Turkey through translation
Sartre varoluşçuluğunun Türkiye yolculuğu üzerine analitik bir çalışma
- Tez No: 145741
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARANTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Mütercim-Tercümanlık, Philosophy, Translation and Interpretation
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez, bir felsefe kuramının kültürel ve dilsel sınırları aşması sırasında, çevirinin rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, çevirinin iki yönlü rolünü ortaya koymaktadır: Çeviri - diğer“yeniden yazım”örnekleriyle birlikte - bir yandan erek dizgenin işleyişi konusunda bize ipuçları verirken“işaret edici”rolünü üstlenmekte, diğer yandan da yazarın imgesinin ve yerel bir söylemin oluşmasına katkıda bulunarak“biçim verici”olabilmektedir. Tez, 1940'lı yılların sonlarından günümüze, varoluşçuluğun Türkiye'de alımlanması üzerine bilgi vermektedir. Özellikle Jean-Paul Sartre'ın roman, öykü ve oyun dışında kalan yapıtlarının Türkçe çevirileri ile Sartre ve varoluşçuluk üstüne yazılmış telif yazılar ve metindışı malzemeler ışığında, Sartre'ın Türkiye'deki değişen imgesi incelenmiştir. Sartre'ın metinlerindeki terimsel sorunlar ve yeniden çeviriler üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The central concern of this thesis is to explore the role played by translation when a philosophical theory moves across cultural and linguistic boundaries. The study reveals the double role of translation in this migration, both“indicative”and“formative.”(Susam-Sarajeva 2002 : 10) While translation - together with other related“rewritings”- allows us an insight into the mechanisms of the receiving system, it also contributes greatly to the image formation of the writer as well as to the formation of a local discourse. The thesis presents an account of the reception of existentialism in Turkey from the late 1 940s to the present. Referring particularly to Jean- Paul Sartre's nonfiction works translated into Turkish and to the indigenous writings on Sartre and existentialism, and to extratextual material accompanying translations as well, the changing images of Sartre in Turkey are displayed. Issues of terminology and retranslation in the transfer of Sartre's texts are also focused on. IV