Minorities in the Balkans in the era of globalisation: The case of the Western Thrace
Küreselleşme çağında Balkan'lardaki azınlıklar: Batı Trakya'daki Türklerin durumu
- Tez No: 145797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BABUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Atatürk İlkeleri ve inkılâp Tarihi Enstitüsünde Yüksek Lisans derecesi için Maria Demesticha tarafından Ağustos 2004'te teslim edilen tezin kısa özeti Başlık: Küreselleşme Çağında Balkanlardaki Azınlıklılar: Batı Trakya' daki Türklerin Durumu Bu tez, Batı Trakya' daki Türk Azınlığın 1923'lerden bu güne tarihini inceler. Tez, azınlığın Yunanistan'daki hayat şartlarım ve karşılaştıkları sorunları sunarak, 1991' den sonra Yunan azınlık politikasının nasıl olumlu yönde değiştiğini gösterir. Tezde bu değişimin nedenleri, ne şekilde meydana geldiği, ve değişim sonundaki yeni politikalar sunulmuştur. Küreselleşmenin etkileri ve özellikle soğuk savaş bittikten sonra yoğunlaşan uluslararası azınlık korumacılığı, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası organizasyonların Yunanistan üzerindeki baskılan, azınlık politikacılarının ve medyasının problemlerini sunmadaki çabaları, ve azınlık bireyleri arasında Avrupalı kimliğinin gelişmesi değişime katkıda bulunan temel nedenler arasındadır. Şimdiki durumun sunulmasıyla, okuyucu azınlığın bugünlerdeki temel problemlerine ve azınlığın içindeki tartışmalara göz atabilir. Son olarak, bu tez; Yunanistan' m kendi azınlığına karşı politikalarım değiştirme şeklinin; azınlıklarının yaşam koşullarını geliştirmeye çalışan, Türkiye gibi gelecekteki Avrupa Birliği üye ülkelerine bir model olabileceği gerçeğini vurgular. iv
Özet (Çeviri)
An abstract of the Thesis of Maria Demesticha for the degree of the Master of Arts from the Atatürk Institute of Modern Turkish History to be taken August 2004 Title: Minorities in the Balkans in the Era of Globalisation: The Case of the Turks in Western Thrace This thesis explores the history of the Turkish minority of Western Thrace from 1923 until the present time. By presenting the life conditions and the problems that the minority has faced in Greece it shows what an important positive change in Greek policy towards the minority has taken place since 1991. The thesis presents the reasons of change, the way the change took place, and the new policies that were followed. The effects of globalization and of the international protection of minorities that intensified, especially after the end of the Cold War, the pressure exercised over Greece by the European Union and other international organizations, the efforts of minority politicians and of their media to present their problems, and the cultivation of a European identity among the members of the minority are among the basic factors that contributed to the“change.”Through the presentation of the current situation, the reader is afforded a look into the basic problems of the minority in the present day and the discussions inside the minority. Finally, the thesis stresses the fact that the way Greece changed its policy towards its minority can work as a model for other countries, future members of the European Union (like Turkey) that try as well to improve the life conditions of their minorities. m